Zamknij

Turcja: wakacje w dobie koronawirusa. O czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

06.08.2020 14:02
Antalya plaża
fot. Shutterstock

Turcja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny i jakie obowiązują obostrzenia dla turystów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu wakacji 2020 w Turcji. 

Podróże do Turcji są już możliwe dla polskich turystów. Od 29 lipca 2020 roku Polska zniosła zakaz lotów i wznowiono ruch lotniczy do tego kraju. Przed podróżą warto jednak poznać najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w tym Turcji oraz obowiązujących obostrzeń.

Koronawirus w Turcji. Ilu jest zakażonych?

Do tej pory w Turcji zanotowano 236 112 przypadków zakażenia koronawirusem. 5784 osoby zmarły z powodu COVID-19.

Minister Turystyki poinformował, że dla zapewnienia bezpieczeństwa turystom przyjeżdżającym do Turcji na wakacje 2020 wszystkie miejsca noclegowe, hotele oraz środki transportu będą odpowiednio sprawdzane i certyfikowane. Władze Turcji uruchomiły program „certyfikacji sanitarnej w branży turystycznej” obejmujący szeroki zakres środków zapobiegawczych, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpiecznego pobytu turystom.

Wydawany certyfikat będzie potwierdzał, że m.in. w liniach lotniczych, na lotniskach oraz w obiektach noclegowych i gastronomicznych zostały spełnione najwyższe standardy sanitarne i higieniczne.

Turcja: otwarcie granic i zniesienie kwarantanny

Turcja otworzyła swoje granice od 12 czerwca. Wyjątkiem jest granica lądowa z Iranem, która pozostaje otwarta wyłącznie dla ruchu towarowego.

Jednocześnie zniesiono obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do kraju. Do Turcji mogą wjechać wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do śledzenie bieżących doniesień dotyczących zagrożenia epidemiologicznego w przed każdym wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć m.in. na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz także

Wakacje 2020 w Turcji. Czy trzeba nosić maseczki?

W wielu miastach Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zatłoczonych miejscach publicznych – szczególnie na targowiskach czy w marketach. Maseczki są również obowiązkowe w środkach transportu publicznego – w tym również w taksówkach i na promach.

Co więcej, niektóre tureckie prowincje (Bodrum, Marmaris i Stambuł) narzucają obowiązek noszenia maseczki przez cały czas w miejscach publicznych. Nakaz ten obejmuje również plaże, parki, restauracje.

Mandat za brak maseczki może wynieść nawet 900 lir tureckich, czyli około 550 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Egipt: wakacje w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć? [Poradnik]

Turcja. Jak będzie wyglądał pobyt w hotelach i na plażach?

Ministerstwo Turystyki w Turcji ogłosiło już zasady działania hoteli w dobie pandemii koronawirusa.

  • Hotel może przyjąć 50 proc. maksymalnej liczby gości. Musi też zapewnić  odpowiedni dystans społeczny w przestrzeniach wspólnych oraz na hotelowych plażach.  
  • Zostaje zwiększona liczba pracowników w hotelu - personelu sprzątającego, kelnerów i personelu medycznego.  Wszyscy pracownicy  są zobowiązani do noszenia masek, a także do regularnych badań lekarskich.
  • Wszystkie hotele muszą przejść obowiązkową certyfikację. Jest to potwierdzenie, że dany obiekt spełnia odpowiednie wymogi sanitarne dla zapewnienia bezpiecznego wypoczynku gościom.
  • Przy wejściach do hoteli każda osoba będzie miała mierzoną temperaturę – nie tylko goście hotelowi, ale również personel.
  • Jeśli u kogoś zdiagnozowane będzie zakażenie, jego pokój będzie specjalnie dezynfekowany i nie będzie mógł być zajmowany przez innych gości przez 72 godziny.
  • W recepcji i lobby hotelowym będzie zmniejszona liczba stolików i foteli, aby zachować bezpieczne odległości między gośćmi.
  • Personel sprzątający w pokojach będzie dezynfekował również czajniki, piloty do telewizorów i klimatyzacji.
  • Strefy basenowe mają być dostępne dla gości przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
  • Liczba leżaków na plażach i przy basenach ma być zmniejszona o połowę, a odległość między nimi należy zwiększyć do bezpiecznych 1,5-2 metrów.
  • Wszystkie kluby nocne i dyskoteki poza hotelami także pozostaną zamknięte.

Źródło: gov.pl, fly.pl