Zamknij

Wakacje 2021 w Turcji. Jakie obostrzenia i o czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

16.07.2021
Aktualizacja: 16.07.2021 14:49
Antalya plaża
fot. Shutterstock

Turcja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny i jakie obowiązują obostrzenia dla turystów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu wakacji 2021 w Turcji. 

Planujesz wakacje 2021 w Turcji? Przed podróżą sprawdź najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w tym kraju oraz obowiązujących obostrzeń.

Turcja. Dla kogo obowiązkowy test na Covid-19?

Od 1 czerwca 2021 roku przed wjazdem do Turcji wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego z ostatnich 48 godzin przed przylotem.

Zwolnieni z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu są:

 • dzieci w wieku do 6 lat;
 • osoby, które mają zaświadczeniu o przyjęciu dwóch dawek szczepionek (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą);
 • osoby, które przechorowały Covid-19 w ciągu 6 miesięcy przed przylotem i mają odpowiednie zaświadczenie. 

Zmiany dotyczą podróżnych przekraczających granice lądowe, morskie i powietrzne Turcji. 

Zobacz także

Wakacje 2021 w Turcji. Formularz lokalizacyjny przed podróżą

Władze Turcji przypominają, że w ciągu 72 godzin przed wyjazdem na teren tego kraju każdy podróżujący musi wypełnić formularz dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/. 

Wypełniony dokument należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

Turcja. Bez kwarantanny po powrocie do Polski

Rząd wprowadził zmiany dla podróżujących. Od 10 lipca niezaszczepieni Polacy wracający z wakacji Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny.

Z obowiązkowej kwarantanny już wcześniej zostali zwolnieni wszyscy, którzy przeszli pełny cykl szczepień.

Turcja 2021. Czy trzeba nosić maseczki?

W wielu miastach Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zatłoczonych miejscach publicznych – szczególnie na targowiskach czy w marketach. 

Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w przestrzeni zamkniętej i w środkach transportu publicznego – w tym również w taksówkach i na promach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatem.

Turcja. Jak wygląda pobyt w hotelach i na plażach?

Ministerstwo Turystyki w Turcji ogłosiło już zasady działania hoteli w dobie pandemii koronawirusa.

 • Hotel może przyjąć 50 proc. maksymalnej liczby gości. Musi też zapewnić  odpowiedni dystans społeczny w przestrzeniach wspólnych oraz na hotelowych plażach.  
 • Zostaje zwiększona liczba pracowników w hotelu - personelu sprzątającego, kelnerów i personelu medycznego.  Wszyscy pracownicy  są zobowiązani do noszenia masek, a także do regularnych badań lekarskich.
 • Wszystkie hotele muszą przejść obowiązkową certyfikację. Jest to potwierdzenie, że dany obiekt spełnia odpowiednie wymogi sanitarne dla zapewnienia bezpiecznego wypoczynku gościom.
 • Przy wejściach do hoteli każda osoba będzie miała mierzoną temperaturę – nie tylko goście hotelowi, ale również personel.
 • Jeśli u kogoś zdiagnozowane będzie zakażenie, jego pokój będzie specjalnie dezynfekowany i nie będzie mógł być zajmowany przez innych gości przez 72 godziny.
 • W recepcji i lobby hotelowym będzie zmniejszona liczba stolików i foteli, aby zachować bezpieczne odległości między gośćmi.
 • Personel sprzątający w pokojach będzie dezynfekował również czajniki, piloty do telewizorów i klimatyzacji.
 • Strefy basenowe mają być dostępne dla gości przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
 • Liczba leżaków na plażach i przy basenach ma być zmniejszona o połowę.

Źródło: gov.pl, fly.pl