Zamknij

Turcja: wakacje w dobie koronawirusa. O czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

22.02.2021 16:06
Antalya plaża
fot. Shutterstock

Turcja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny i jakie obowiązują obostrzenia dla turystów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu wakacji 2020 w Turcji. 

Podróże do Turcji są już możliwe dla polskich turystów. Od 29 lipca 2020 roku Polska zniosła zakaz lotów i wznowiono ruch lotniczy do tego kraju. Przed podróżą warto jednak poznać najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w tym Turcji oraz obowiązujących obostrzeń.

Turcja. Obowiązkowy test na Covid-19 od podróżnych

Od 28 grudnia do marca 2021 roku wszystkie osoby przyjeżdżające do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed ich przybyciem - poinformował minister zdrowia Turcji, Fahrettin Koca. Pasażerowie, którzy nie przedstawią negatywnego wyniku testu PCR, nie będą mogli wejść na pokład samolotu do Turcji.  

Nowe wymagania będą obowiązywały wszystkich podróżnych korzystających nie tylko z transportu lotniczego, ale też morskiego. Osoby, które przybędą do kraju bez testów, mają być poddane kwarantannie. 

Koronawirus w Turcji. Ilu jest zakażonych?

Minister Turystyki poinformował, że dla zapewnienia bezpieczeństwa turystom przyjeżdżającym do Turcji na wakacje wszystkie miejsca noclegowe, hotele oraz środki transportu będą odpowiednio sprawdzane i certyfikowane. Władze Turcji już w minionym roku uruchomiły program „certyfikacji sanitarnej w branży turystycznej” obejmujący szeroki zakres środków zapobiegawczych, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpiecznego pobytu turystom.

Wydawany certyfikat będzie potwierdzał, że m.in. w liniach lotniczych, na lotniskach oraz w obiektach noclegowych i gastronomicznych zostały spełnione najwyższe standardy sanitarne i higieniczne.

Do tej pory w Turcji zanotowano ponad 2,6 mln przypadków zakażenia koronawirusem. 28 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. 

Turcja: otwarcie granic i zniesienie kwarantanny

Turcja otworzyła swoje granice od 12 czerwca. Wyjątkiem jest granica lądowa z Iranem, która pozostaje otwarta wyłącznie dla ruchu towarowego.

Jednocześnie zniesiono obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do kraju. Do Turcji mogą wjechać wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do śledzenie bieżących doniesień dotyczących zagrożenia epidemiologicznego w przed każdym wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć m.in. na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz także

Wakacje 2020 w Turcji. Czy trzeba nosić maseczki?

W wielu miastach Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zatłoczonych miejscach publicznych – szczególnie na targowiskach czy w marketach. Maseczki są również obowiązkowe w środkach transportu publicznego – w tym również w taksówkach i na promach.

Co więcej, niektóre tureckie prowincje (Bodrum, Marmaris i Stambuł) narzucają obowiązek noszenia maseczki przez cały czas w miejscach publicznych. Nakaz ten obejmuje również plaże, parki, restauracje. Mandat za brak maseczki może wynieść nawet 900 lir tureckich, czyli około 550 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Egipt: wakacje w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć? [Poradnik]

Turcja. Jak będzie wyglądał pobyt w hotelach i na plażach?

Ministerstwo Turystyki w Turcji ogłosiło już zasady działania hoteli w dobie pandemii koronawirusa.

  • Hotel może przyjąć 50 proc. maksymalnej liczby gości. Musi też zapewnić  odpowiedni dystans społeczny w przestrzeniach wspólnych oraz na hotelowych plażach.  
  • Zostaje zwiększona liczba pracowników w hotelu - personelu sprzątającego, kelnerów i personelu medycznego.  Wszyscy pracownicy  są zobowiązani do noszenia masek, a także do regularnych badań lekarskich.
  • Wszystkie hotele muszą przejść obowiązkową certyfikację. Jest to potwierdzenie, że dany obiekt spełnia odpowiednie wymogi sanitarne dla zapewnienia bezpiecznego wypoczynku gościom.
  • Przy wejściach do hoteli każda osoba będzie miała mierzoną temperaturę – nie tylko goście hotelowi, ale również personel.
  • Jeśli u kogoś zdiagnozowane będzie zakażenie, jego pokój będzie specjalnie dezynfekowany i nie będzie mógł być zajmowany przez innych gości przez 72 godziny.
  • W recepcji i lobby hotelowym będzie zmniejszona liczba stolików i foteli, aby zachować bezpieczne odległości między gośćmi.
  • Personel sprzątający w pokojach będzie dezynfekował również czajniki, piloty do telewizorów i klimatyzacji.
  • Strefy basenowe mają być dostępne dla gości przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
  • Liczba leżaków na plażach i przy basenach ma być zmniejszona o połowę, a odległość między nimi należy zwiększyć do bezpiecznych 1,5-2 metrów.
  • Wszystkie kluby nocne i dyskoteki poza hotelami także pozostaną zamknięte.

Źródło: gov.pl, fly.pl