Zamknij

Turcja wprowadza nowy podatek za nocleg. Wakacje w tym kraju coraz droższe

Nina Czochara
12.11.2019 12:29
Turcja
fot. pixabay

Władze Turcji poinformowały o wprowadzeniu podatku za noclegi w hotelach. Nowa opłata będzie obowiązywać turystów od kwietnia 2020 roku.

Turcja to niezwykle popularny kierunek wakacyjny wśród turystów. Z niedawnych danych instytutu TurkStat wynika, że w okresie od lipca do końca września Turcję odwiedziło ponad 21,6 mln zagranicznych gości. 

Władze Turcji, korzystając z ogromnego zainteresowania tym kierunkiem, w ostatnim czasie po raz drugi zwiększają opłaty. Po koniec października poinformowano o niemal 75-procentowej podwyżce cen za e-wizę do Turcji. Teraz podano informację o wprowadzeniu od przyszłego roku podatku noclegowego. 

Turcja: podatek noclegowy

Jak podają tureckie media, nowy podatek noclegowy wejdzie w życie w kwietniu 2020 roku. Wysokość nowej opłaty będzie uzależniona od standardu obiektu, w którym zarezerwujemy pobyt.

Za noclegi w hotelach 2-gwiazdkowych, aparthotelach i pensjonatach zapłacimy najmniej, czyli 6 lir tureckich (ok. 4 zł) od osoby za dobę. W przypadku hoteli 3-gwiazdkowych opłata rośnie do 6 zł, za 4-gwiazdkowe trzeba będzie zapłacić 8 zł, a za 5-gwiazdkowe 12 zł od osoby za dobę. Nowy podatek ma być automatycznie doliczany do rachunku za pobyt w danym obiekcie w Turcji.

Zobacz także

W przypadku czteroosobowego urlopu rodzinnego trwającego jeden tydzień podatek należny w 5-gwiazdkowym hotelu wyniesie 504 lirów, czyli ok. 337 zł. Dzieci poniżej 12 lat są zwolnione z podatku.

Nowy podatek ma zwiększyć przychody do budżetu, po dużych spadkach waluty Turcji. O ile w 2015 roku płacono na 1 lirę ok. 1,5 zł, o tyle teraz 0,66 gr.

To kolejna próba poprawy finansów państwa. W tym roku wprowadzono już np. podatek od bezpieczeństwa turystów (1,5 euro płatne na lotnisku tuż po przylocie do Turcji).

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl, dziennik.pl

___

RAdioZET.pl/NC