Zamknij

Powstaje najdłuższy most wiszący na świecie. Niesamowite widoki ze szczytu [WIDEO]

29.06.2021 13:58
Turcja - most Canakkale
fot. Shutterstock

W Turcji powstaje niesamowity most Canakkale 1915, który połączy Europę z Azją. Po ukończeniu budowy będzie to najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie. W sieci pojawiło się nagranie ze szczytu mostu – widok z wysokości ponad 300 metrów robi ogromne wrażenie.

Nazwa mostu – Canakkale 1915 – nie jest przypadkowa. Ma upamiętniać bitwy o Canakkale z 18 marca 1915 roku i zwycięstwa Imperium Osmańskiego. Władze Turcji zapewniają, że budowa tej potężnej konstrukcji jest niezbędna. Most ma mieć sześć jezdni i stanowić alternatywę dla przeciążonych przepraw drogowych nad cieśniną Bosfor. Dzięki Canakkale transport w regionie ma być zarówno szybszy, jak i znacznie bardziej opłacalny.

Turcja. Most Canakkale 1915 połączy Europę z Azją

Canakkale 1915 będzie miał 4608 metrów długości oraz 318 metrów wysokości. W ten sposób pobije rekord należący do japońskiego mostu "Akashi Kaikyo" (który jest o ponad 200 metrów krótszy) i stanie się najdłuższą tego typu konstrukcją na świecie. 

Turecki most będzie rozciągać się między miastem Gallipoli oraz Lapseki i połączy dwa kontynenty – Europę z Azją. 

Szacowany koszt stworzenia tego mostu to ponad 2,8 mld dolarów. Budowę konstrukcji rozpoczęto w 2017 roku. Jej ukończenie planowane na 2023 roku – wówczas Turcja będzie świętować 100. rocznicę powstania Republiki.

Do budowy najdłuższego mostu wiszącego na świecie zaangażowano międzynarodowy zespół składający się z Australijczyków, Turków, Koreańczyków, Holendrów, Japończyków, Irańczyków, Filipińczyków i Brytyjczyków. 

ZOBACZ TAKŻE:  Wielki Mur Chiński: kiedy powstał i czy jest widoczny z kosmosu? 8 faktów i mitów

Źródło: Wprost, Bloomberg