Zamknij

Twardy lockdown w Turcji. Turyści zwolnieni z części restrykcji

30.04.2021 08:48
Turcja
fot. Shutterstock

Turcja wprowadziła na terenie całego kraju twardy lockdown, który ma obowiązywać do 17 maja. Okazuje się jednak, że część dodatkowych restrykcji wprowadzonych w związku z trudną sytuacją epidemiczną nie będzie obowiązywała zagranicznych turystów. Jak podkreślił minister turystyki Nuri Ersoy, "bycie turystą ma w Turcji swoje zalety".

W Turcji ścisły lockdown wprowadzono od 29 kwietnia ze względu na wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Jak tłumaczył prezydent tego kraju, Recep Tayyip Erdoğan, jeśli zasady nie zostaną zaostrzone, a liczba nowych zakażeń nie spadnie, wysoką cenę zapłacą turecka turystyka, handel i edukacja.

Turcja. Godzina policyjna nie obowiązuje turystów

W ramach ścisłego lockdownu nie można m.in. podróżować między miastami, chyba że ktoś uzyska specjalne zezwolenie. Transport publiczny może działać z ograniczeniem do 50 procent miejsc. W całej Turcji wprowadzono także godzinę policyjną, która obowiązuje od godz. 21. do 5.

Okazuje się jednak, że zakaz opuszczania miejsca pobytu nie będzie dotyczył osób, które przebywają na terenie Turcji w celach turystycznych. Przyjezdni mają być zwolnieni z tych restrykcji pod warunkiem posiadania przy sobie paszportu.

– Turyści mogą swobodnie podróżować, odwiedzać muzea i stanowiska archeologiczne. Bycie turystą ma w Turcji swoje zalety – mówił minister turystyki Nuri Ersoy. Podkreślił, że lockdown nie ma wpływu na ruch turystyczny.

Obiekty noclegowe pozostaną otwarte i będą obsługiwać swoich gości. Dotyczy to również hotelowych restauracji. Pozostałe obiekty gastronomiczne, takie jak restauracje i kawiarnie, będą nadal serwować dania jedynie na wynos. 

Restrykcje epidemiczne zostały już zaostrzone w Turcji pod koniec marca. Erdogan zapowiedział wtedy, że w czasie ramadanu, który rozpoczął się w tym roku 13 kwietnia, a zakończy 12 maja, będzie obowiązywać pełny lockdown w weekendy, a restauracje będą serwować jedzenie tylko na wynos lub w formie dostawy. 

Nie tylko zaostrzenie obostrzeń ma pomóc w walce z pandemią. Turcja prowadzi obecnie intensywną kampanię szczepień. Co ważne, priorytetowo traktowani są pracownicy turystyki. Program szczepień, który obejmuje między innymi pracowników linii lotniczych, lotnisk, obiektów noclegowych, biur podróży i profesjonalnych przewodników, ma się zakończyć przed startem sezonu letniego.

Źródło: Rp.pl, PAP, Onet