Zamknij

Turyści coraz chętniej odwiedzają Czarnobyl. Wszystko z powodu emisji serialu HBO

Nina Czochara
06.06.2019 13:05
Czarnobyl
fot. Shutterstock

Miniserial "Czarnobyl", który wyprodukowała stacja HBO, skutecznie przyczynił się do wzrostu turystyki w regionie Prypeci i Czarnobyla. Po premierze amerykańskiej produkcji lokalne agencje turystyczne odnotowały wzrost liczby turystów chcących zobaczyć opuszczone tereny.

W kwietniu była 33. rocznica wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. W maju HBO zaczęło też projekcję swojego serialu, w którym opisuje, co się działo po katastrofie. Jeszcze w tym samym miesiącu lokalne agencje turystyczne odnotowały zwiększone zainteresowanie wycieczkami po terenie opuszczonego miasteczka Prypeci. 

Czarnobyl: zwiększony ruch turystyczny

Szef biura SoloEast, powiedział Agencji Reuters, że w maju tego roku jego firma odnotowała wzrost liczby turystów o 30 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku. Dodał, że rezerwacje na czerwiec, lipiec i sierpień wzrosły o około 40 proc. od czasu emisji serialu HBO.

Wzrost zainteresowania Czarnobylem odnotowują także inne biura turystyczne w regionie. Co więcej, niektóre z agencji zaczęły oferować wycieczki śladami serialu.  Turyści zadają wiele pytań na temat serialu i wydarzeń w nim przedstawionych. Ludzie są ciekawi tego, co się wydarzyło - powiedziała przewodniczka Viktoria Brożko, cytowana przez "Onet". 

Wycieczka z przewodnikiem w języku angielskim kosztuje zazwyczaj około 100 dolarów, polskie biura turystyczne proponują jednodniowe wyjazdy grupowe w cenie oscylującej w granicach 400 zł od osoby. Trasa wycieczki najczęściej zaczyna się w Kijowie, skąd jedzie się 120 km do tak zwanej zony. Po drodze turyści mogą zobaczyć pomnik ofiar katastrofy, zwiedzić porzucone miasteczka i zjeść obiad w jedynej restauracji w Czarnobylu. Zwiedzanie kończy się spacerem po Prypeci.

ZOBACZ TAKŻE: Białoruś otwiera "strefę czarnobylską" dla turystów. Dostępne są już pierwsze wycieczki 

"Czarnobyl": sukces serialu

"Czarnobyl" HBO okazał się najlepiej ocenianym serialem w historii telewizji. Akcja rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w elektrowni jądrowej dochodzi do wybuchu. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC