Zamknij

Turyści masowo kradną piasek z włoskich plaż. Grozi za to wysoki mandat

Nina Czochara
10.06.2019 11:19
plaża Sardynia
fot. Shutterstock

Na początku sezonu wakacyjnego na włoskiej Sardynii ponownie ogłoszono alert w związku z masowym zjawiskiem wywożenia przez turystów z tamtejszych plaż piasku, muszelek oraz kamieni. Na włoskiej wyspie uważane jest to za kradzież i karane wysokimi grzywnami.

Plaże Sardynii są masowo okradane przez turystów, którzy zabierają piasek czy muszelki jako pamiątkę z wakacji. Władze wyspy przypominają, że tego typu zachowania są karane wysokimi mandatami. Podkreślają jednocześnie, że podobnie, jak w minionych latach, dużo pracy mają już służby między innymi na lotnisku w Cagliari.

Turyści okradają plaże Sardynii

Tylko w ostatnich tygodniach na lotnisku znaleziono u podróżnych 280 kilogramów "skarbów natury" z wybrzeży we wschodniej części wyspy, zwłaszcza z okolic znanej miejscowości wypoczynkowej Villasimius, obleganej przez Włochów i podróżnych z innych części Europy.

Działająca tam straż ochrony środowiska, dzięki współpracy ze służbami lotniskowymi, odtransportowała na plaże siedem skrzyń pamiątek, które próbowali wywieźć turyści w plastikowych butelkach i woreczkach.

- Skąd wiemy, dokąd mamy odwieźć łupy? Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów - wyjaśnił Lino Cozzuto, kierujący stowarzyszeniem strażników ochrony środowiska na Sardynii. Niestety - dodał - to dopiero początek konfiskat w tym roku, a my już martwimy się, co będzie w sierpniu, czyli w szczycie sezonu.

Stowarzyszenie zaapelowało do władz regionalnych, aby nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach.

Na Sardynii za wynoszenie z plaży piasku, kamieni czy też muszli grozi grzywna w wysokości do 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych. 

ZOBACZ TAKŻE:

Turysta chciał zabrać piasek z plaży Sardynii. Dostał 1000 euro grzywny

Sardynia: 10 najpiękniejszych plaż na wyspie

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC