Zamknij

Turyści ukarani wysokim mandatem za wycieczkę. Zlekceważyli ważny zakaz

08.04.2021 08:38
Straż Graniczna
fot. Marcin Onufryjuk/East News

W Białowieży trzech zagranicznych turystów postanowiło wybrać się na spacer wzdłuż granicy państwowej. W czasie wycieczki przekroczyli granicę z Białorusią. Za złamanie zakazu zostali ukarani przez Straż Graniczną mandatami po 500 złotych. 

Straż Graniczna przypomina, że przekraczanie granicy drogą lądową, szczególnie na wschodzie Polski, jest zabronione.

– W niewielkiej odległości od granicy państwa ustawione są tablice informujące o zakazie przekraczania granicy i zakazie przebywania w pasie drogi granicznej – przypomina rzecznik Podlaskiego Oddziały SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

500 zł mandatu za przekroczenie granicy z Białorusią

SG poinformowała, że w miniony weekend funkcjonariusze tego oddziału odnotowali sześć takich wykroczeń na granicy z Białorusią w regionie. W Białowieży obywatele Francji, Włoch i Hiszpanii weszli na pas drogi granicznej.

– Postanowili zrobić sobie wędrówkę wzdłuż linii granicy. Spacer okazał się dość kosztowny. Za popełnione wykroczenie wszyscy zostali ukarani mandatami po 500 zł każdy – podała mjr Zdanowicz.

Trzy kolejne przypadki odnotowano na granicy z Białorusią w pobliżu Krynek, w tym wjazd na pas drogi granicznej przez rowerzystę.

Funkcjonariusze proszą o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają też, że złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy "przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami".

Źródło: PAP