Zamknij

Turyści utknęli w Tatrach. Na pomoc ruszyło 20 ratowników TOPR

Nina Czochara
28.11.2019 10:07
Tatry Wysokie
fot. Shutterstock

Trójka turystów utknęła w rejonie Czarnego Szczytu Mięguszowieckiego w Tatrach. Ratownikom TOPR całą noc zajęło sprowadzenie taterników ze szczytu. Poszkodowani turyści nie byli odpowiednio przygotowani na trudne warunki – powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR, Piotr Konopka.

Całonocna akacja ratunkowa, trwająca od 27-28 listopada, zakończyła się bezpiecznym sprowadzeniem trzech taterników z Tatr. Turyści, którzy utknęli wysoko w górach, zostali sprowadzeni do schroniska w Morskim Oku. 

Tatry. Nocna akacja TOPR

Turyści wyszli w góry we wtorek, 26 listopada. Po drodze spotkali ratowników TOPR, którzy przeprowadzali inną akcję. Ci ostrzegali ich, żeby odłożyli wycieczkę w góry ze względu na trudne warunki, jednak turyści nie posłuchali ich i wyruszyli w drogę na Mięguszowiecki Szczyt Czarny. Według relacji ratowników, taternicy nie posiadali należytego ekwipunku, stosownego do panujących zimowych warunków.

Taternicy mieli na swoim wyposażeniu namiot oraz śpiwory i biwakowali w nocy z wtorku na środę w górach. W środę kontynuowali wyprawę, jednak wówczas w Tatrach wiał silny halny. Wysoko w Tatrach leży śnieg, a miejscami występują oblodzenia. Schodząc na dół, taternicy utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie kontynuować wyprawy.

Ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka powiedział PAP, że zgłoszenie od poszkodowanych dotarło do centrali TOPR w środę około 16.30. Wtedy 20 ratowników samochodami wyruszyło na pomoc w kierunku schroniska nad Morskim Okiem i dalej pieszo w stronę Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.

Kiedy ratownicy dotarli do poszkodowanych, za pomocą technik alpinistycznych sprowadzili ich bezpiecznie na dół do schroniska nad Morskim Okiem. Akcja zakończyła się w czwartek o 8.00 rano.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Tragiczna śmierć turysty w Tatrach. Spadł w kilkusetmetrową przepaść

•  W Tatrach pod Rysami zeszła lawina. Porwała turystę

___

RadioZET.pl/PAP/NC