Zamknij

Turyści wciąż okradają plaże Sardynii z piasku. Dziennie rekwiruje się nawet 50 kg

21.08.2020 12:40
Sardynia, plaża
fot. Shutterstock

Plaże Sardynii są wciąż masowo okradane z tamtejszych bogactw naturalnych. Na lotniskach na wyspie każdego dnia celnicy rekwirują nawet 50 kilogramów piasku, kamyków i muszelek. Władze podkreślają, że ich wywóz uznawany jest za kradzież i grozi za to wysoki mandat. 

Sardynia słynie z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Władze wyspy od kilku lat zmagają się z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni, które turyści zabierają jako pamiątkę z wakacji. 

Sardynia. Turyści wywożą piasek i muszelki z plaż

Celnicy na lotniskach tej włoskiej wyspy skrupulatnie poszukują w bagażach wyjeżdżających turystów plastikowych butelek i woreczków, które zazwyczaj wypełniają śnieżnobiałym lub różowym piaskiem, oryginalnymi muszlami i kamykami, znalezionymi na plażach. Ich zabieranie jest stanowczo zabronione i surowo karane. Na niektórych najpiękniejszych plażach, z których słynie Sardynia, istnieje nawet nakaz dokładnego oczyszczenia ubrań, butów i ręczników oraz toreb z piasku, aby nie zabierać jego ziarenek.

Walkę ze zjawiskiem wywożenia naturalnych skarbów prowadzi od lat stowarzyszenie pod nazwą "Sardynia okradana i plądrowana". W pierwszym podsumowaniu tegorocznego sezonu na wyspie, gdzie są tłumy turystów, organizacja poinformowała, że codziennie konfiskuje się tam około 150 kilogramów piasku i innych materiałów z plaż w takich miejscowościach, jak San Teodoro, Stintino, Alghero czy w rejonie Costa Paradiso, czyli "rajskiego wybrzeża".

– Niestety kwarantanna nie uczyniła nas lepszymi, na co mieliśmy nadzieję – podkreśliło stowarzyszenie obrońców natury Sardynii, publikując w mediach społecznościowych zdjęcia kartonów pełnych skarbów skonfiskowanych na lotniskach.

Na Sardynii za wynoszenie z plaży piasku, kamieni czy też muszli grozi grzywna w wysokości do 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych.  

Źródło: PAP