Zamknij

Turyści wrócili z Alicante zakażeni tropikalnym wirusem. Wszystko przez komary

Nina Czochara
19.06.2019 10:07
Alicante
fot. Shutterstock

Niedługo po powrocie z urlopu w Hiszpanii u trójki turystów z Islandii pojawiły się niepokojące dolegliwości zdrowotne. Okazało się, że odpowiada za nie egzotyczny wirus przenoszony przez komary.

Pochodzące z Islandii małżeństwo wybrało się wraz z pięcioletnim synem na wakacje do Alicante, na wybrzeżu Hiszpanii. Rodzina po powrocie z urlopu zaczęła skarżyć się na uciążliwe dolegliwości zdrowotne. U kobiety pojawiły się m.in. silne bóle mięśni i stawów, gorączka oraz dreszcze. Po przeprowadzeniu badań specjalistom udało się ustalić, że za te niepokojące objawy odpowiada tropikalna choroba, czikugunia, która jest przenoszona przez komary. Zarażeni wirusem zostali także mąż i syn kobiety.

Hiszpania: turyści zakażeni czikungunią

Informacja o zakażeniu turystów mało znaną chorobą tropikalną wywołała niemałe zamieszanie w Hiszpanii. Wszystko dlatego, że są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem w tym kraju. Dziennik "El Pais" podkreślił, że podjęta już została kontrola, która ma na celu sprawdzenie, czy jest więcej komarów przenoszących chorobę i czy istnieje ryzyko kolejnych zachorowań. 

Czikungunia została po raz pierwszy zdiagnozowana w 1953 roku w Tanzanii. Początkowo przypadki tej tropikalnej choroby odnotowywano jedynie w Afryce Wschodniej oraz Azji Południowej. W Europie pierwsze zachorowanie stwierdzono w 2007 roku we włoskim Rimini. Dolegliwości związane z chorobą utrzymują się zazwyczaj przez 12 dni i mogą być bardzo uciążliwe. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku. 

Przeczytaj także:

• Inwazja komarów w Polsce. Bezradne samorządy wzywają wojsko do pomocy

• Szerszeń azjatycki atakuje kolejny kraj. Jego użądlenie może zabić

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC