Zamknij

Turyści zabrali 40 kg piasku z plaży Sardynii. Grozi im 6 lat więzienia

Nina Czochara
19.08.2019 10:25
plaża Sardynia
fot. Shutterstock

Nawet sześć lat więzienia grozi parze turystów z Francji, którzy zabrali 40 kilogramów białego piasku z plaży Sardynii. Swój łup próbowali wywieźć z włoskiej wyspy w 14 plastikowych butelkach.

Skradziony piasek znaleźli funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej w bagażniku samochodu podczas kontroli przy wjeździe na prom w Porto Torres. Wracający do Francji turyści zabrali piasek z plaży w miejscowości Chia jako "pamiątkę z wakacji" na Sardynii - podały lokalne media.

Sardynia: turyści ukradli 40 kg piasku

Para Francuzów tłumaczyła, że nie wiedziała, iż jest to zabronione. Turyści usłyszeli zarzut kradzieży, a za dodatkową okoliczność obciążającą uznano to, że przywłaszczyli sobie dobro użytku publicznego. Grozi im do 6 lat więzienia.

Władze Sardynii od kilku lat stanowczo walczą z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni z tamtejszych plaż. Przypominają, że tego typu zachowania są karane wysokimi mandatami. Służby na tamtejszych lotniskach konfiskują co roku tony nadmorskiego piasku, który znajdują w bagażach podróżnych. Następnie odebrane turystom "pamiątki" odwożone są na plaże. 

W ostatnim czasie na lotnisku w Cagliari zatrzymano turystów, którzy próbowali wywieźć cenne okazy muszli. Ich narodowości nie podano. Miejscowe stowarzyszenie obrońców plaż Sardynii poinformowało, że podróżni otrzymali kary po 3 tys. euro.

ZOBACZ TAKŻE:

Tego nie można przywozić z zagranicznych wakacji. Lista nielegalnych pamiątek

Na plażę Sardynii wróciło 10 ton piasku. Turyści zabierali go „na pamiątkę”

___

Źródło: RadioZET.pl/PAP/NC