Zamknij

Turysta chciał zabrać piasek z plaży Sardynii. Dostał 1000 euro grzywny

Redakcja
13.08.2018 11:58
Sardynia
fot. Pixabay

Brytyjski turysta spędzający urlop na Sardynii został ukarany wysoką grzywną w wysokości 1000 euro. Wszystko dlatego, że chciał ukraść piasek z tamtejszej plaży. 

40-letni turysta z Wielkiej Brytanii został zatrzymany przez włoską policję z plastikową butelką pełną piasku z plaży niedaleko Olbii na włoskiej Sardynii

Sardynia: wysokie kary za kradzież piasku

Choć kara za kradzież piasku przez Brytyjczyka wydaje się bardzo surowa, okazuje się, że mogła być nawet trzy razy wyższa. Na Sardynii za wynoszenie z plaży piasku, kamieni czy też muszli grozi grzywna w wysokości niemal 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych!

Władze Sardynii tłumaczą, że tak surowe kary to efekt tego, iż praktyka wywożenia piasku z tamtejszych plaż stała się tak powszechna, że zjawisko to zaczęło stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. W zeszłym roku udaremniono próbę wywiezienia z Sardynii 5 ton piasku.

Na plażach tej włoskiej wyspy umieszczono liczne znaki informujące turystów, że wynoszenie piasku, kamieni czy muszli z plaży jest zakazane. W kontrolowaniu turystów pomagają też patrole złożone z mieszkańców Sardynii.

"Rzeczpospolita" podaje, że niektórzy skruszeni turyści zwracają piasek, który udało im się wywieźć z wyspy. Tak zrobiła jedna turystek z Wielkiej Brytanii, która po prawie 30 lata miała zwrócić piasek wywieziony z Budelli, wyspy u wybrzeży Sardynii znanej z różowego piasku. Do piasku dołączyła notkę, w której podkreśliła, że dowiedziała się jak wyjątkowy jest piasek z Sardynii i czuje się winna.

Przeczytaj także:

Tego nie można robić na plaży. Za te wykroczenia grozi mandat

• Szykują się zmiany dla plażowiczów. Powodem jest "znikający piasek"

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC