Zamknij

Turysta pływał na desce po Canal Grande. W Wenecji posypały się mandaty

22.06.2021 12:21
Turyści w Wenecji
fot. Shutterstock

Do Wenecji powrócili turyści, a z nimi problemy. W ostatnim czasie wraz z napływem zagranicznych gości notuje się znaczący wzrost zachowań, uważanych za chuligańskie i pozbawione szacunku dla historycznego oraz artystycznego dziedzictwa miasta. Wiele osób zostało ukaranych wysokimi mandatami. 

Wenecja przed pandemią cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów. Obecnie, po stopniowym luzowaniu restrykcji, do słynnego miasta wracają zagraniczni goście. I chociaż to dobra informacja dla włoskiej branży turystycznej, która przeżywała w ostatnim czasie ogromny kryzys, najazd turystów nierzadko oznacza problemy. Sezon znów został zainaugurowany chuligańskimi wybrykami, które od dłuższego czasu surowo zwalczają władze miasta.

Wenecja. Wysokie kary dla turystów

W ostatnich dniach w Wenecji wymierzono wiele kar za nieodpowiednie zachowania. Grzywnę w wysokości 150 euro otrzymał francuski turysta, który pływał na desce z wiosłem po Canal Grande – poinformowała wenecka straż miejska.

Po 250 euro grzywny muszą zapłacić dwie Niemki, które opalały się w samych kostiumach w historycznym centrum. Kary po 100 euro otrzymali dwaj Czesi – jeden pędził uliczkami na rowerze, a drugi na hulajnodze.

Władze od lat stanowczo walczą z wszelkimi wybrykami, takimi jak skoki z mostów do Canal Grande czy chodzenie po mieście w strojach plażowych. Pandemia i wielomiesięczne oczekiwanie na turystów nie sprawiły, że miejscowe służby są bardziej pobłażliwe dla osób łamiących przepisy. Od przybyszów, przypomniano, oczekuje się godnego i przyzwoitego zachowania.

Wenecja. Restrykcje dla turystów

We Włoszech na terenie niemal całego kraju (w tym również w regionie Wenecji Euganejskiej) obowiązuje biała strefa minimalnych restrykcji. W regionach należących do tej grupy pozostaje konieczność zachowania dystansu społecznego, limit gości przy jednym stoliku w środku restauracji (maksymalnie może siedzieć przy nim 6 osób), a także noszenie maseczek. Zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust planowane jest na początek lipca. 

W całych Włoszech godzina policyjna ma zostać zniesiona jeszcze w tym miesiącu w związku ze stałą poprawą sytuacji epidemiologicznej.

Źródło: Radio ZET, PAP