Zamknij

Turysta zabrał na pamiątkę 2 kg piasku z Sardynii. Dostał 4,5 tys. złotych kary

07.09.2020 10:44
Sardynia plaża
fot. Shutterstock

Pochodzący z Francji turysta jako pamiątkę z wakacji zabrał 2 kilogramy piasku z plaży Sardynii. Mężczyzna został zatrzymany przez lokalne władze i ukarany grzywną w wysokości tysiąca euro (prawie 4,5 tysiąca złotych). 

Sardynia słynie z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Władze wyspy od kilku lat zmagają się z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni, które turyści chcą masowo wywozić z włoskiej wyspy. Okazuje się jednak, że takie "pamiątki z wakacji" mogą sporo kosztować...

Sardynia. Wysoka kara za kradzież piasku z plaży

Pochodzący z Francji turysta został zatrzymany na lotnisku w Cagliari. Podczas rutynowej kontroli okazało się, że mężczyzna schował w plecaku butelkę wypełnioną 2 kilogramami białego piasku, którego wywożenie uznawane jest za kradzież. Teraz Francuz musi zapłacić 1000 euro kary. 

- Te zachowania nie tylko szkodzą środowisku, ale także zagrażają utrzymaniu linii brzegowej w celu zrównoważonego rozwoju turystyki na Sardynii - podano w komunikacie władz.

Choć kara za kradzież piasku wydaje się bardzo wysoka, okazuje się, że mogła być nawet trzy razy wyższa. Na Sardynii za wywożenie z plaży piasku, kamieni czy też muszli grozi grzywna w wysokości niemal 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych.

W 2019 roku para Francuzów chciała wywieźć z Sardynii aż 40 kilogramów piasku w 14 plastikowych butelkach. Groziło im za to do 6 lat więzienia.

Źródło: Independent, Onet