Zamknij

Turystka chciała sobie zrobić zdjęcie ze śpiącą foką. Internauci oburzeni

20.07.2021 11:31
Mniszka lekarska Hawaje
fot. Shutterstock

Władze Hawajów mają dość nieodpowiedzialnych turystów, którzy nękają zagrożone wyginięciem zwierzęta. Do sieci trafiło krótkie nagranie, na którym turystka podchodzi do wypoczywającej na plaży foki, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. O sprawie zrobiło się tak głośno, że w dyskusji na ten temat głos zabrał gubernator stanu. 

Hawaje w tym sezonie wakacyjnym przeżywają prawdziwe turystyczne oblężenie. Na miejsce przybywa tak wielu odwiedzających, że burmistrz Maui poprosił nawet linie lotnicze o przerwę. Okazuje się bowiem, że po pandemicznej przerwie wyspy nie są  przygotowane na tak dużą liczbę turystów. Na plażach jest straszny tłok, w hotelach brakuje personelu, a w dodatku urlopowicze zupełnie zapominają o przestrzeganiu obowiązujących restrykcji. W ostatnich dniach powszechne oburzenie wywołało zachowanie jednej z turystek. 

Hawaje. Turyści nie przestrzegają obowiązujących zasad

Na Tik Toku pojawiło się nagranie, na którym można zobaczyć turystykę podchodzącą do wypoczywającej na plaży mniszki hawajskiej. Zwierzę spało, ale obudziło się po tym, jak kobieta je dotknęła, pozując do zdjęcia.

Wideo wywołało kolejną burzliwą dyskusję o nieodpowiedzialnym zachowaniu zagranicznych gości przybywających na Hawaje. Głos zabrał gubernator tego stanu, David Ige.

– Ostatnio można zaobserwować coraz więcej nagrań przedstawiających turystów, którzy dotykają i niepokoją zagrożone wyginięciem mniszki hawajskie. Chcę jasno powiedzieć, że tego typu zachowania są nie do przyjęcia – przekazał gubernator na oficjalnym profilu na Twitterze.

Prokurator hrabstwa Kauai Justin Kollar przypomniał, że nękanie fok w sposób przedstawiony na nagraniu jest zgodnie z hawajskim prawem przestępstwem i podlega karze do 5 lat więzienia i grzywnie w wysokości 10 tys. dolarów.

Jak podają lokalne, media turyści niepokojący mniszkę lekarską zostali odnalezieni i ukarani grzywną. Mąż kobiety pozującej do zdjęcia przeprosił w mediach za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Dodał, że od momentu pojawienia się filmiku w sieci, wielokrotnie otrzymywali z żoną groźby śmierci. 

Mniszki hawajskie klasyfikowane jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że dzisiaj żyje ich na wolności ok. 1400. Mimo prowadzonej na Hawajach akcji edukacyjnej (tablice przy plażach, ulotki przypominające o szanowaniu przyrody), turyści cały czas podchodzą do zwierząt, żeby je dotknąć lub nakarmić. Władze zwracają uwagę na to, że foki z Hawajów żywią się m.in. rybami i skorupiakami, a przekąski podawane przez ludzi mogą być dla nich trujące.

Źródło: national-geographic.pl, abc7chicago.com