Zamknij

Turystyczne Oskary 2019 rozdane. Wybrano najlepsze atrakcje w Polsce

Redakcja
02.12.2019 14:33
Zabytkowa Kopalnia Srebra
fot. Albin Marciniak/East News

Polska Organizacja Turystyczna już po raz siedemnasty rozdała najważniejsze nagrody w branży turystycznej. Wyróżniono 10 obiektów z różnych zakątków naszego kraju. Złoty Certyfikat 2019, czyli „turystycznego Oscara”, otrzymała Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. POT nagradza produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób. 

Jak co roku, kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT, a także Certyfikat Specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Laureatem tej drugiej nagrody zostało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Turyści natomiast w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że Certyfikat Internautów otrzymają w tym roku Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna.

Zabytkowa Kopalnia Srebra ze Złotym Certyfikatem

Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym Certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. „Turystycznego Oscara” w 2019 r. zdobyła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

To unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Od 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Zobacz także

Certyfikaty POT 2019 zdobyli:

  • Centrum Nauki i Techniki EC1
  • ENOTarnowskie
  • PGE Narodowy w Warszawie
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 
  • Muzeum Emigracji w Gdyni
  • Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 
  • Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa 
  • Twierdza Srebrna Góra
  • Zamek Czocha 
  • Zamek Książ w Wałbrzychu 

Certyfikat Specjalny – Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

Certyfikat Internautów – Perspektywy – 9 Hills Festival 

Wyróżnienia:
Winnica Dwórzno - Mazowiecka Toskania
Perspektywy - 9 Hills Festival 
Mazury AirShow 

Zobacz także

___

Materiały prasowe