Zamknij

Tutaj woda ma różowy kolor. To miejsce istnieje naprawdę

Redakcja
28.12.2017 15:25
Tutaj woda ma różowy kolor. To miejsce istnieje naprawdę
fot. Flickr

Choć wiele osób wątpi w prawdziwość tego miejsca, różowa laguna w Las Coloradas naprawdę istnieje. Jej kolor jest nieziemski, ale prawdziwy. To magia stworzona przez naturę.

Różowa laguna znajduje się w meksykańskiej wiosce Las Coloradas, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan. Jest częścią Rezerwatu Biosfery Ria Lagartos, który zachwyca niezwykłą różnorodnością krajobrazów i ekosystemów. Miejsce to stało się tak popularne, że turyści zaczęli odwiedzać Meksyk głównie po to, aby zobaczyć różowy „cud natury” na własne oczy. A później zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Różowa laguna
fot. Flickr

A skąd ten różowy?

Niesamowity kolor na zdjęciach nie jest efektem pracy grafików czy specjalnego procesu barwienia, lecz wynikiem naturalnego zjawiska. Magiczna barwa laguny w Las Coloradas pochodzi od naturalnego barwnika wytwarzanego przez czerwony plankton i maleńkie skorupiaki z rodzaju artemia, zamieszkujące zbiornik. Gdy woda paruje, organizmy te stają się bardziej skoncentrowane, co dodatkowo wyostrza kolor laguny i przyciąga przepiękne flamingi! Widoki są naprawdę niesamowite.

Różowa laguna
fot. Flickr

W „królestwie soli”

Uroku tej wyjątkowej, różowej scenerii dodają bloki soli - w Las Coloradas w przeszłości działały kopalnie tego minerału. Już przy samym wjeździe do wioski można zauważyć lśniące w słońcu olbrzymie kopce soli. Już od czasów starożytnych Majów ta część wybrzeża Zatoki Meksykańskiej była znana z produkcji tego minerału. Proces jego pozyskiwania odbywał się wtedy w sposób naturalny. Słona morska woda przepływała na płaskie równiny, tworząc na nich solne laguny. Pod wpływem słońca odparowywała z nich woda, pozostawiając świeżą sól morską. 

Różowa laguna
fot. Flickr

Plaże z białym piaskiem

W bezpośrednim sąsiedztwie różowej laguny Las Coloradas rozciągają się przepiękne plaże z białym piaskiem i turkusową wodą. Wystarczy przejść na drugą stronę drogi i wspiąć się na piaszczyste wydmy, by krajobraz całkowicie się zmienił. Różowy kolor ustępuje tam miejsca przepięknemu błękitowi. Plaże Las Coloradas są dzikie i rzadko odwiedzane przez turystów, więc to idealne miejsce dla poszukujących rajskiego zakątka.

___

RadioZET.pl/NC