Zamknij

Tutaj zabawa nie ma końca! Karnawał w Wenecji — barwny i wyjątkowy

Redakcja
06.02.2018 14:19
Tutaj zabawa nie ma końca! Karnawał w Wenecji — barwny i wyjątkowy
fot. Fotolia

Bogato zdobione stroje, tajemnicze maski oraz niekończąca się zabawa. Trwa huczny karnawał w Wenecji. Dzięki temu wydarzeniu włoskie miasteczko staje się jeszcze piękniejsze i bardziej kolorowe!

W tym roku karnawał w Wenecji rozpoczął się 28 stycznia i potrwa do 13 lutego. Wydarzenie zainaugurowało tradycyjne objawienie się „anioła” na placu św. Marka. Na coroczny karnawał przyjeżdżają turyści z całego świata, choć i sami mieszkańcy biorą w nim udział.

Karnawał Wenecja

Każdego roku wenecki karnawał rozpoczyna tradycyjny "Lot Anioła". 

‧ fot. PAP

Do stałych punków programu należą m.in. pochód panien zwanych Mariami połączony z wyborami najpiękniejszej Wenecjanki oraz konkursy masek, które odbywają się codziennie.

Główna część hucznej i barwnej imprezy odbywa się w Canal Grande oraz na placu św. Marka, choć podniosła atmosfera wypełnia tak naprawdę całe miasto. Spacerując wąskimi i krętymi uliczkami Wenecji pomiędzy siecią kanałów i mostków, nietrudno spotkać przepięknie zdobione kostiumy i kolorowe pióropusze oraz poczuć niesamowity klimat zabawy.

Nie ma jednoznacznych zapisów dotyczących rozpoczęcia karnawału w Wenecji. Niektórzy jego początki datują na XI wiek, inni twierdzą, że wszystko zaczęło się w XII stuleciu. Za sprawą masek i barwnych kostiumów zarówno biedni, jak i bogaci mogli przybrać dowolną tożsamość, co zapewniało im w pewnym sensie wolność, którą nie mieli przez większość roku. Podobno w XVIII wieku przebieranie się było tak atrakcyjne dla mieszkańców Wenecji, że chodzili w maskach przez pół roku.

Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku nowi władcy zakazali celebrowania karnawału. Wenecką „paradę kostiumów” przywrócono po niemal 200-letniej przerwie w 1979 roku, a z nią dotychczasowe tradycje karnawałowe. Współcześnie wenecki karnawał przyciąga corocznie nawet 3 miliony turystów.

Każdego roku o północy, gdy rozpoczyna się Środa Popielcowa, dzwon na Bazylice św. Marka ogłasza koniec karnawału. Wszyscy przebierańcy zdejmują wtedy maski.

Źródło: national-geographic.pl, italieonline.eu

___

RadioZET.pl/NC