Zamknij

Tyrolskie lodowce. Raj dla miłośników gór i adrenaliny

Nina Czochara
12.10.2020 12:25
Zillertal Tourismus
fot. Zillertal Tourismus, Andre Schönherr

Tyrol, nazywany „sercem Alp”, stał się symbolem wypoczynku w imponującej scenerii gór i lodowców. Właśnie tu znajdziemy jedne z najlepszych terenów narciarskich w Europie, które po mistrzowsku łączą sporty zimowe z urokami wielkiego świata. To tu, z lodowych szczytów wznoszących się na wysokość ponad 3 0000 metrów, można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Tyrol ma niejako dwa oblicza – ustronne doliny i pierwotne parki narodowe dla miłośników spokoju i kontaktu z przyrodą oraz potężne szczyty i lodowce dla wielbicieli zimowego szaleństwa i adrenaliny. W samym Tyrolu znajduje się aż pięć z ośmiu dostępnych dla narciarzy lodowców w Austrii, na których stworzono ośrodki narciarskie. Planując zimowy urlop, warto wziąć pod uwagę kurorty w dolinie Zillertal oraz Ötztal. 

Zillertal i lodowiec Hintertux: gwarancja śniegu przez cały rok

Dolina Zillertal, położona w samym sercu Tyrolu, rozciąga się pomiędzy wieloma trzytysięcznikami. To jeden z największych i najbardziej popularnych regionów narciarskich w Austrii. W czterech dużych ośrodkach narciarskich miłośnicy nart i snowboardu mogą skorzystać łącznie z 542 kilometrów doskonale przygotowanych stoków. Każdego dnia 180 nowoczesnych wyciągów umożliwia wielbicielom białego szaleństwa szybkie dotarcie na górę.

Zillertal Tourismus
fot. Zillertal Tourismus, Christoph Johann

Świetne warunki do szusowania zapewnia nie tylko lokalizacja ośrodków na dużych wysokościach (od 560 m n.p.m. do 350 m n.p.m.), ale też ciągłe inwestycje w ekologiczne systemy naśnieżania zasilane krystalicznie czystą górską wodą. W razie potrzeby w Zillertalu może zostać naśnieżonych nawet 75 proc. wszystkich stoków!

Absolutną gwarancję idealnych warunków narciarskich oferuje lodowiec Hintertux wznoszący się na wysokość 3 250 m n.p.m. To jedyny w Austrii całoroczny ośrodek narciarski na lodowcu. Dzięki 100 proc. gwarancji śniegu przyciąga miłośników białego szaleństwa przez 365 dni w roku. To miejsce naprawdę wyjątkowe – oferuje 86 km tras (23 km łatwych, 47 km średnich, 16 km trudnych) oraz 21 nowoczesnych wyciągów i kolejek, które mogą zabrać na wysokość nawet 3 250 metrów. Niesamowitą atrakcją jest taras panoramiczny z widokiem na wszystkie trzytysięczniki dookoła. Warto zaplanować też „rundę po lodowcu”, czyli najdłuższy zjazd liczący 12 km, który pozwala pokonać 1 750 m różnicy wysokości.

Zillertal Tourismus tory saneczkowe
fot. Zillertal Tourismus, Christoph Johann

Miejsce to ma jednak do zaoferowania wiele więcej niż tylko stoki. Dostępnych jest też 68 km szlaków pieszych, 28 km tras biegowych oraz tory saneczkowe. Nie można zapomnieć o doskonałej infrastrukturze turystycznej – liczne szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, restauracje i schroniska.

Dla tych, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać dzień na nartach, dostępny jest karnet narciarski Zillertaler Superskipass, dzięki któremu goście mogą szusować po wszystkich ośrodkach narciarskich w regionie.

Ötztal: białe szaleństwo na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach

Ośrodki narciarskie na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach zaliczane są do największych, objętych wyciągami terenów narciarskich w Austrii. W połączeniu z popularnym kurortem zimowym w Sölden, przepięknie położonym w dolinie Ötztal, region obejmuje niemal 150 km tras zjazdowych i 34 wyciągi. Odnajdą się tu zarówno początkujący narciarze, jak również ci doświadczeni (58 km tras niebieskich, 58 km czerwonych i 32 km czarnych).

Ötztal Tourismus
fot. Ötztal Tourismus

Oba lodowce połączone są na wysokości 3 000 m n.p.m. wykutym w skale tunelem narciarskim o długości prawie 170 metrów. Dzięki naturalnym uwarunkowaniom oraz odpowiedniej infrastrukturze sezon w Ötztal trwa od października aż do początku maja.

W Sölden, największym ośrodku w regionie, miłośnicy białego szaleństwa mają możliwość szusowania aż z trzech szczytów wyższych niż 3 000 metrów n.p.m. Najdłuższa trasa, która wiedzie spod szczytu Schwarze Schneide, liczy 15 km długości. Zimowy teren narciarski połączony jest z ośrodkami lodowcowymi Rettenbach i Tiefenbach poprzez „Golden Gate to the Glacier” (z trzema wyciągami oraz kolejką linową Gletscherexpress).

Ötztal Tourismus
fot. Ötztal Tourismus, Rudi Wyhlidal

Niezwykłą atrakcją regionu są również tarasy widokowe, zwane „Big3”. Wielką trójkę tworzą platformy Gaislachkogl (3 056 m), Tiefenbachkogel (3 307 m) oraz Schwarze Schneid (3 369 m), na które można dotrzeć specjalnymi kolejkami.

Zachwyceni będą też fani Jamesa Bonda. To właśnie w Sölden kręcone były sceny do jednej z ostatnich części Jamesa Bonda – „Spectre”. Na szczycie Gaislachkogl stworzono nawet specjalną instalację kinową „007 ELEMENTS” poświęconą przygodom słynnego agenta 007. Instalację otwarto tuż obok ice Q, najwyżej położonej restauracji w Austrii, w której również nagrywano niektóre sceny do kultowej produkcji.

Ötztal Tourismus, Ice Q
fot. Ötztal Tourismus, Ice Q

Materiał partnerski