Zamknij

U wybrzeża Szkocji pojawił się tajemniczy wir. Do sieci trafiło niepokojące zdjęcie

04.11.2021 15:02
Wybrzeże Szkocji
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach października mieszkaniec Szkocji zauważył na powierzchni morza niedaleko brzegu niepokojące zjawisko. Otóż u wybrzeża utworzył się wir. Udało się zarejestrować go na zdjęciu zrobionym dronem. Zobaczcie, jak wygląda i jaka jest prawdopodobna przyczyna jego powstania.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że rzeka Prosna w Kaliszu zmieniła kolor na zielony. Zjawisko to zaniepokoiło mieszkańców, ale władze i odpowiednie służby szybko znalazły przyczynę powstania tego zjawiska. Okazało się, że za zmianę barwy odpowiadały naturalne procesy w postaci zakwitów. To one doprowadziły do wzrostu zawartości chlorofilu w wodzie, co spowodowało, że stała się ona zielona.

Kilka dni temu niepokojące zjawisko związane z wodą wypatrzył jeden z mieszkańców Szkocji. Paul Young latał dronem nad wodą u wybrzeża kraju, kiedy natknął się przypadkiem na wir na powierzchni wody. Zrobił mu zdjęcie, które następnie zamieścił w sieci. Wywołało ono niemałe zamieszanie.

U wybrzeża Szkocji pojawił się tajemniczy wir. Do sieci trafiło niepokojące zdjęcie

U wybrzeży Szkocji na wysokości miejscowości Lendalfoot pojawił się tajemniczy wir na wodzie. Udało się go zarejestrować za pomocą drona. Zjawisko dostrzegł 46-letni mieszkaniec kraju, Paul Young, który następnie zamieścił fotografię w sieci. Chciał się dowiedzieć, jaka może być przyczyna powstania czegoś takiego na powierzchni morza.

Jak podaje portal Onet, pojawiło się wiele potencjalnych scenariuszy, które przytaczali internauci. Podejrzewano, że może to być wyciek jakichś niebezpiecznych substancji, tarło śledzi lub ślad po materiałach wybuchowych. Nie zabrakło też teorii o ściekach i śmieciach, które mogły doprowadzić do czegoś takiego.

Okazuje się jednak, że wytłumaczenie jest znacznie prostsze i nieco bardziej optymistyczne. Po nagłośnieniu całej sprawy głos zabrała Szkocka Agencja Ochrony Środowiska. Podała ona do wiadomości publicznej, że tego typu wir powstał przy udziale wody deszczowej, która najpierw miała styczność z odpadami, a następnie została wpompowana do wody u wybrzeża Szkocji.

Podobno tego typu działania są całkowicie normalne i nie wpływają w żaden sposób na środowisko. Odpowiednie służby jednak mają zamiar pobrać próbki z tutejszej wody i zbadać ją pod kątem ewentualnej szkodliwości.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Onet Podróże