Zamknij

U wybrzeży Majorki pojawił się olbrzymi wieloryb. Do sieci trafiły niezwykłe nagrania

21.05.2021 08:31
Wieloryb
fot. Shutterstock

W okolicach hiszpańskiej wyspy Majorka pojawił się wieloryb szary. To nie pierwszy raz, kiedy zwierzę zaobserwowano w wodach Morza Śródziemnego. Wciąż jednak jest to rzadki i niezwykły widok.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że mieszkańcy włoskich miejscowości Ponza, Sorrento i Gaeta na południe od Rzymu mieli okazję doświadczyć unikatowego zjawiska. Wówczas w Zatoce Neapolitańskiej pojawił się wieloryb. Świadkowie zdarzenia byli zachwyceni tym, co widzą i nawet podpływali bliżej łódkami, aby zobaczyć go z bliska.

Tym razem do podobnego incydentu doszło w okolicach Majorki. Zagraniczne media podają, że w pobliżu Majorki zauważono bardzo dużej wielkości pływacza szarego. Specjaliści oszacowali, że waży on nawet 5 ton.

U wybrzeży Majorki pojawił się olbrzymi wieloryb. Do sieci trafiły niezwykłe nagrania

W wodach przybrzeżnych miejscowości Santa Ponsa, która zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Majorki, zauważono gigantycznego wieloryba szarego. Szacuje się, że ssak może ważyć nawet 5 ton.

To nie pierwszy raz, kiedy Wally - bo tak nazwali go ekolodzy - został zauważony w Morzu Śródziemnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że już wcześniej widziano go m.in. w okolicach Barcelony. Kiedy tylko pierwszy raz go zauważono, zaczęto go śledzić.

Ssak, który widziany był u wybrzeży Majorki, następnie popłynął w kierunku wyspy Malgrats. Ministerstwo środowiska nadal zwraca się do ludzi, aby nie zbliżali się do wieloryba, który jest chory i trzeba go zostawić w spokoju. Zwykle tego typu zwierzęta bytują w wodach Pacyfiku. Ich pojawienie się w Morzu Śródziemnym oznacza kłopoty. Wieloryby potrzebują bowiem pokarmu, którego tutaj brakuje.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują Wally'ego w pobliżu Majorki. Chcielibyście zobaczyć tego majestatycznego ssaka z tak bliskiej odległości?