Zamknij

Rzeka Chicago zmieniła kolor na zielony. Niecodzienny widok robi wrażenie [FOTO]

17.03.2021 10:54
USA. Rzeka Chicago zmieniła kolor na zielony. Niecodzienny widok robi wrażenie [FOTO]
fot. AA/ABACA/EAST NEWS

Po raz kolejny rzeka Chicago zmieniła kolor na zielony. Nie jest to jednak katastrofa ekologiczna, a wieloletnia tradycja. Wszystko w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, który przypada w środę, 17 marca. 

Władze Chicago w tym roku nie zapowiedziały wcześniej tradycyjnego barwienia rzeki na zielono. Cała akcja do samego końca trzymana była w tajemnicy przed mieszkańcami miasta. Barwnik wpuszczono do wody w sobotę rano, a nagrania z tego momentu opublikowano dopiero dzień później. W ten sposób władze Chicaco chciały uniknąć gromadzenia się ludzi w jednym miejscu, co jak wiadomo sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Chociaż się nie zebraliśmy, to dzięki miejskiemu zespołowi hydraulików udało nam się uhonorować wieloletnią tradycję poprzez zabarwienie rzeki Chicago na zielono. Pamiętajcie, aby zamaskować się i obserwować na odległość - napisała w mediach społecznościowych Lori Lightfoot, burmistrz Chicago.

Rzeka Chicago zmieniła kolor z okazji Dnia Świętego Patryka [FOTO]

Zabarwienie rzeki i tym samym podtrzymanie tradycji bardzo ucieszyło mieszkańców Chicago. Do sieci trafiły zdjęcia i filmiki, ukazujące ten niecodzienny widok. Trzeba przyznać, że zielona woda robi duże wrażenie.

Dzień Świętego Patryka - biskupa i misjonarza, którego praca według tradycji doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii - rokrocznie przypada 17 marca. Z Dniem Św. Patryka związany jest kolor zielony. Jest to narodowa barwa Irlandii, która nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie Świętemu Patrykowi

Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie. Rokrocznie z jego okazji organizowane są liczne parady oraz zabawy w pubach, w których serwowane jest zielone piwo. W 2021 jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, z uwagi na COVID-19 większość wydarzeń zostało odwołanych.

RadioZET.pl/TVN24.pl