Zamknij

Podróż do USA bez wizy. Ile kosztuje wycieczka do Stanów Zjednoczonych?

Nina Czochara
12.11.2019 17:18
Nowy Jork
fot. Materiały prasowe, na zdj. Nowy Jork

Przez długie lata Stany Zjednoczone były upragnioną destynacją dla Polaków. Wielu marzyło, aby zwiedzić Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, Hawaje, Wielki Kanion Kolorado czy wodospad Niagara. Serwis Lendo Polska sprawdził, ile pieniędzy potrzeba, aby zwiedzić przynajmniej kilka obowiązkowych miejsc w USA. Okazuje się, że taka wycieczka, pomimo zmniejszonych opłat za sprawą zniesienia wizy, to nadal spory wydatek.

Zniesienie wiz dla Polaków oznacza mniejsze koszty i łatwiejszą procedurę. Po 11 listopada będzie trzeba tylko wystąpić o autoryzację za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Oznacza to, że zamiast opłaty w wysokości 160 USD, będzie trzeba zapłacić tylko 14 USD. Na dobry początek mamy już 146 USD oszczędności, czyli ok. 630 zł w kieszeni. 

Loty do USA: ile kosztuje bilet lotniczy?

Organizowanie wyjazdu, zaczniemy od znalezienia lotu za Atlantyk w dobrej cenie. Bezpośredni bilet z Warszawy do Nowego Jorku w marcu 2020 roku to koszt około 1900 złotych. Z kolei lot z jedną przesiadką - na przykład we Frankfurcie czy Paryżu - kosztuje około 1600-1650 złotych. Jeśli będziemy w stanie zaakceptować lot dłuższy, bo z 2 przesiadkami, możemy kupić bilet już za około 1400 złotych od osoby.

W przypadku lotów na "drugą stronę" USA, można znaleźć bilety do Los Angeles w cenach od 2100 złotych za lot bezpośredni do 1800 złotych za loty z przesiadkami.

materiały prasowe
fot. materiały prasowe

*dane zebrane przez Lendo Polska na podstawie ofert rynkowych. Lot w marcu 2020, w klasie ekonomicznej z jednym bagażem podręcznym i jednym rejestrowanym.

Zobacz także

Nowy Jork: zachodnie wybrzeże czy wycieczka objazdowa?

Decydując się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych największym ograniczeniem, oprócz pieniędzy, może być czas. Kraj jest ogromny, a rzeczy do zobaczenia mnóstwo właśnie dlatego musimy podjąć decyzję – zostajemy w Nowym Jorku, jedziemy zwiedzać zachodnie wybrzeże czy stawiamy na „road trip”, czyli wycieczkę od wybrzeża do wybrzeża.

Nowy Jork, czyli miasto, które nigdy nie śpi. To jedno z najbardziej spektakularnych miast metropolitalnych na świecie – ponad 8 milionów ludzi, mieszające się ze sobą kultury, języki i kuchnie. Jeśli na jego zwiedzanie przeznaczymy 7 dni i tak zostanie nam długa lista miejsc do odwiedzenia. Do najbardziej popularnych atrakcji można zaliczyć m.in.: Statuę Wolności, Central Park, Empire State Building, Broadway czy liczne muzea. Podróżowanie po mieście ułatwia dobrze zorganizowana komunikacja miejska, przede wszystkim metro.

Za kartę Unlimited Pass, z której można korzystać przez 7 dni, zapłacimy 32 USD, czyli około 125 złotych. Dosyć istotną pozycją w naszym budżecie będzie siedmiodniowy nocleg. Pokój jednoosobowy w hostelu ze wspólną łazienką będzie kosztował około 2200 złotych, pokój w hotelu z osobną łazienką można znaleźć od 3500 tysiąca złotych. W mieście, które nigdy nie śpi, można zjeść wszystko - nie tylko hamburgery i hot dogi, ale też azjatyckie makarony czy sushi, przysmaki kuchni włoskiej, żydowskiej, arabskiej, ameryki łacińskiej.

Oczywiście Nowy Jork – jeśli chodzi o jedzenie - nie należy do najtańszych miast, jednak warto poszukać różnych miejsc i niekoniecznie od razu kierować się do fast foodów, które znamy na przykład z naszego rynku. Rozsądnym założeniem będzie przeznaczenie w naszym budżecie około 1100 złotych na jedzenie podczas tygodniowej wizyty. Warto pamiętać o napiwkach, które są dodatkową pozycją w cenie posiłku. Jeśli chodzi o pozostałe atrakcje czy muzea – wszystko zależy od naszych oczekiwań i budżetu. Bilet na spektakl na Broadwayu to wydatek od 200 do 400 złotych za miejsca na środku widowni. Bilet do Metropolitan Museum of Art można kupić przez internet za równowartość około 100 złotych, jednak w kasie muzeum jest możliwość kupienia biletów za „co łaska”, czyli dowolnie wybraną przez nas kwotę.

Za darmo możemy też popłynąć promem z Manhattanu na Staten Island - taka wyprawa gwarantuje nam wspaniałe widoki na Manhattan i Statuę Wolności. Jeśli mamy takie możliwości finansowe, warto pomyśleć na przykład o wycieczce helikopterem i zobaczyć Nowy Jork z lotu ptaka, koszt to 1280 złotych za 20 minut lotu. Warto oczywiście pospacerować po ogromnym Central Parku. Jadąc do USA, warto też pamiętać o ubezpieczeniu - przy płatnej służbie zdrowia może ono nas uchronić od dużych wydatków – jego koszt to około 200 złotych.

materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Zobacz także

Od wybrzeża do wybrzeża

Jeśli nasze marzenie o zwiedzeniu Stanów Zjednoczonych wykracza poza Nowy Jork, warto pomyśleć o wycieczce od wybrzeża do wybrzeża. Na zwiedzanie największego miasta w USA przeznaczamy cztery dni, następnie możemy ruszyć w stronę Los Angeles w wynajętym samochodzie. Na taką wyprawę warto zarezerwować 3 tygodnie urlopu, bo kraj jest ogromny – nasza wycieczka to prawie 4500 tysiąca kilometrów.

Po drodze mamy jednak szansę na zobaczenie Chicago, Wielkiego Kanionu w Kolorado, Las Vegas, a na koniec Los Angeles i San Francisco. Dokładne zaplanowanie takiej wycieczki powinno się odbyć indywidualnie, bo kilkanaście dni na taką wyprawę to naprawdę nie jest dużo. Największym kosztem będzie ponownie nocleg, podczas podróży możemy założyć, że pokój w hotelu o standardzie 3 gwiazdek będzie nas kosztował 100 USD za noc – to da łącznie prawie 8000 tysięcy złotych. Wynajęcie samochodu klasy średniej to około 2500 złotych, za paliwo zapłacimy łącznie około 1400 złotych.

materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Na wyżywienie dla jednej osoby musimy liczyć około 3000 złotych, a na dodatkowe atrakcje, których nie brakuje po drodze, powinniśmy mieć minimum 2000 złotych. Eksperci serwisu lendopolska.pl, policzyli, że na taki 3-tygodniowy wypad musimy przeznaczyć około 19 tysięcy złotych. Oczywiście, jeśli jedziemy większą grupą i koszt wynajęcia auta i paliwa, a także częściowo hotelu, możemy rozłożyć na więcej osób, łączna suma może spaść o kilka tysięcy złotych.

Zobacz także

___

Materiały prasowe