Zamknij

USA otwierają granice. Wiemy, na jakich zasadach będzie można wjechać do kraju

26.10.2021 14:28
Stany Zjednoczone otwierają granice. Wiemy, na jakich zasadach będzie można wjechać do kraju
fot. SHUTTERSTOCK

Kilkanaście dni temu Stany Zjednoczone ogłosiły, że po ponad roku przerwy ponownie otworzą swoje granice dla turystów. Właśnie opublikowano szczegółowe zasady wjazdu do kraju. Sprawdzamy, jakie warunki będą musieli spełnić podróżni.

Do tej pory wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych był praktycznie niemożliwy. Już wkrótce jednak się to zmieni. W poniedziałek (25 października) prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, znoszące dotychczasowe restrykcje dla zaszczepionych turystów z zagranicy podróżujących samolotem. Granice dla cudzoziemców zostaną otwarte w poniedziałek, 8 listopada.

USA - zasady wjazdu do Stanów Zjednoczonych

Choć o otwarciu granic Stanów Zjednoczonych mówi się już jakiś czas, to dopiero teraz wiadomo, na jakich zasadach będzie można wjechać do USA. Amerykę będą mogli odwiedzić zaszczepieni turyści, którzy okażą negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa - musi on zostać przeprowadzony najwcześniej 3 dni przed rozpoczęciem podróży. Cudzoziemcy mogą wykonywać zarówno testy PCR, jak i tańsze antygenowe.

Zobacz także:  Cypr zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych turystów. Polska trafiła na czerwoną listę

Co warte podkreślenia, uznawane będą wyłącznie szczepionki zatwierdzone przez amerykański urząd FDA (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson) oraz znajdujące się na liście WHO (AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac). Należy pamiętać, że od przyjęcia ostatniej dawki preparatu musi minąć przynajmniej 14 dni.

Od powyższych zasad są jednak pewne wyjątki. Z obowiązku okazania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 zwolnione są wszystkie osoby, które nie ukończyły 18. roku życia oraz obywatele krajów, w których poziom zaszczepienia ludności jest niższy niż 10 proc. z uwagi na niedostatek preparatów.

Niezaszczepieni będą musieli przedstawić negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa wykonany najpóźniej na dzień przed odlotem.

Celem tej polityki jest ograniczenie ryzyka, że COVID-19 (...) przytłoczy amerykańską służbę zdrowia i środki zdrowia publicznego, zagrozi zdrowiu i bezpieczeństwu Amerykanów i bezpieczeństwu systemu lotnictwa cywilnego - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

RadioZET.pl/PAP(Oskar Górzyński)/Fly4free.pl