Zamknij

Stany Zjednoczone zawieszają wydawanie wiz z powodu koronawirusa

Nina Czochara
19.03.2020 09:18
Flaga USA
fot. Shutterstock

Z powodu pandemii koronawirusa Stany Zjednoczone zawieszają wszelkie czynności związane z wizami imigranckimi i nieimigranckimi w większości państw świata – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Morgan Ortagus. Dotyczy to również wydawania wiz.

Rzeczniczka Departamentu Stanu nie sprecyzowała, w których państwach zaprzestano wydawanie wiz. Poradziła, by zainteresowani sprawdzali strony internetowe poszczególnych amerykańskich konsulatów i ambasad.

Koronawirus. Wydawanie wiz wstrzymane

"Placówki dyplomatyczne USA będą obsługiwały nagłe sprawy, związane z wizami "na tyle, na ile pozwolą środki" - podkreśliła Morgan Ortagus. "Ambasady powrócą do rutynowych usług tak szybko, jak to możliwe, ale nie możemy poinformować w tym momencie o konkretnej dacie" - dodała.

Od poniedziałku (16 marca) ambasada USA w Warszawie oraz konsulat generalny w Krakowie zawiesiły większość usług związanych z wizami. Obsługa obywateli USA funkcjonuje bez zmian.

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą bez wiz podróżować do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. Program ruchu bezwizowego nie pozwala na podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych.

Dla zdecydowanej większości Polaków nie jest jednak w tej chwili możliwy przyjazd do USA. Od północy 13 marca z powodu koronawirusa zawieszone są przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych cudzoziemców, którzy w ciągu 14 dni przed planowym wjazdem do USA przebywali w strefie Schengen, w tym z Polski.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC