Zamknij

Gwałtowna burza przeszła przez USA. Spadł grad wielkości piłek do baseballa [WIDEO]

30.04.2021 13:41
Burza z gradem - USA
fot. Shutterstock

Przez dwa stany USA – Oklahoma i Teksas – przeszły w ostatnich dniach gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu. W wielu miejscach kule gradowe były wielkości piłek do baseballa. W sieci pojawiły się liczne nagrania ukazujące to zjawisko. 

Mieszkańcy stanów Oklahoma i Teksas byli świadkami prawdziwego oberwania chmur. Amerykańskie Centrum Przewidywania Burz (SPC) odnotowało około 40 doniesień o silnej burzy, która pojawiła się w nocy (ze środy na czwartek) w miastach takich jak San Antonio, Fort Worth i Oklahoma City.

USA. Potężna burza w stanach Oklahoma i Teksas

Gwałtowne załamanie pogody w USA przyniosło burze, porywisty wiatr oraz silne opady deszczu. W niektórych miejscach kule gradowe, których rozmiary oceniane były przez świadków jako "wielkości piłek do baseballa", powybijały szyby w oknach samochodów i przedziurawiły dachy.

– Na zewnątrz było przerażająco. Usłyszeliśmy głośny hałas, a dom zatrząsł się od uderzeń gradu – mówiła w rozmowie z CNN jedna z mieszkanek Teksasu. -Kulki gradowe były tak duże i uderzały z taką siłę, że w wielu miejscach przedziurawiły dachy i blachę – dodała.

Lokalne władze stanów Oklahoma i Teksas obecnie szacują straty wywołane tym nagłym załamaniem pogody.

– Wczorajsza burza z gradem może być kolejną katastrofą pogodową w USA, wskutek której szkody będą szacowane na miliardy dolarów – powiedział CNN meteorolog, Dave Hennen.

Dodał, że najpoważniejsze opady deszczu i gradu uderzyły w duże obszary zaludnione, przez co zostało uszkodzonych wiele nieruchomości. Chmury burzowe przesunęły się w czwartek na wschód. 

W ostatnim czasie przez stan Teksas przeszło 17 potężnych burz i osiem huraganów. Zdaniem meteorologów taka pogoda podczas wiosny jest złym znakiem. Na przestrzeni ostatnich 50 lat i tak liczba huraganów, które rocznie nawiedzają ten rejon Stanów Zjednoczonych wzrosła z 10 do 14. 

Źródło: CNN, TVN Meteo