Zamknij

Czarnobyl ma być "magnesem turystycznym". Prezydent Ukrainy zdradza plany

08.06.2021 13:55
Ukraina. Czarnobyl ma być "magnesem turystycznym". Prezydent zdradza plany
fot. SHUTTERSTOCK

Czarnobyl ma stać się "silnym magnesem" dla turystów z Ukrainy i z całego świata, a "strefa wykluczenia ma stać się strefą odrodzenia" - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdradził także najbliższe plany.

"Strefa wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu ma być magnesem dla turystyki krajowej i zagranicznej" - powiedział w poniedziałek (7 czerwca) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że region ten ma być "odrodzony".

Ukraina. Czarnobyl ma być "magnesem turystycznym"

Jak dodał Zełenski, ukraińskie władze rozpoczęły proces rewitalizacji Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i zatwierdziły plan jej rozwoju na trzy lata. Przewiduje on zmiany w infrastrukturze oraz wewnętrzną i zagraniczną promocję Czarnobyla.

Czarnobyl ma stać się "silnym magnesem" dla turystów z Ukrainy i z całego świata, a "strefa wykluczenia ma stać się strefą odrodzenia" - zaapelował. O "odrodzeniu" tego miejsca Zełenski mówił też 26 kwietnia podczas obchodów z okazji 35. rocznicy katastrofy w elektrowni.

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, w 2019 roku, "zonę" odwiedziło ponad 120 tysięcy turystów. Jeśli chodzi o gości z zagranicy, najwięcej osób przyjechało z Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów strefa zaczęła cieszyć się po emisji serialu "Czarnobyl" przez HBO.

RadioZET.pl/PAP(Natalia Dziurdzińska)