Zamknij

Ukraina luzuje restrykcje wjazdowe. Jakie zmiany czekają podróżujących?

08.06.2021 11:50
Lotnisko Chopina
fot. Albin Marciniak/East News

Ukraina łagodzi zasady wjazdu. Podróżujący na teren tego kraju będą zwolnieni z kwarantanny po przyjeździe nie tylko na podstawie negatywnego wyniku testu PCR, ale też testu antygenowego. Z kolei osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 zostaną zwolnione zarówno z izolacji, jak i testów. 

Ukraiński rząd poluzował restrykcje związane z pandemią koronawirusa – podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Zmiany obowiązują od poniedziałku, 7 czerwca. 

Ukraina luzuje zasady wjazdu

Zgodnie z decyzją rządu obcokrajowcy wjeżdżający na terytorium Ukrainy mogą przedstawić negatywny wynik testu PCR, testu antygenowego albo dokument potwierdzający zakończenie procesu szczepień przeciwko Covid-19 (szczepienie ma być wykonane preparatem zatwierdzonym przez WHO). Dokument powinien być wydany po angielsku albo przetłumaczony na ten język. Dotychczas warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy był negatywny wynik testu PCR.

Rząd zwolnił też obywateli Ukrainy z obowiązku kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu PCR albo testu ekspresowego.

Władze pozwoliły też na organizowanie masowych wydarzeń w lokalach rozrywkowych (nocnych klubach) i lokalach gastronomicznych pod warunkiem, że na jedną osobę przypadają 4 metry kwadratowe albo jedna trzecia miejsc jest wolna. Ograniczenia mają nie być stosowane, jeśli wszyscy uczestnicy wydarzenia mają negatywny wynik testu na Covid-19 (PCR albo test antygenowy) przeprowadzonego nie później niż 72 godziny wcześniej albo dokument potwierdzający otrzymanie obu dawek szczepionki.

Zdecydowano też, że w obiektach kultury, takich jak kina i teatry, może być zajęte 2/3 miejsc. Lokale gastronomiczne mogą działać całodobowo.

Ukraińskie władze podkreślają, że sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie. W poniedziałek na naradzie poświęconej Covid-19 zaznaczono, że wszystkie wskaźniki epidemiczne stabilizują się.

Źródło: gov.pl, PAP