Zamknij

Potrzebujesz wyjechać na Ukrainę? Zobacz, czy musisz posiadać wizę

Redakcja
19.12.2020 17:41
Ukraina
fot. Shutterstock

Ukraina, bezpośrednio sąsiadująca z Polską, to częsty kierunek podróży naszych rodaków. Dowiedz się, jakie wymogi trzeba spełnić, aby legalnie przekroczyć granicę i przebywać na terytorium Ukrainy. Ukraina – wiza dla Polaków, wiza do Polski: sprawdź, co musisz wiedzieć.

Czy wiza na Ukrainę jest potrzebna, czy nie? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Ukraina co prawda sąsiaduje bezpośrednio z naszym krajem, jednak nie znajduje się w Unii Europejskiej. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, przed wyjazdem do tego kraju! Ukraina: wiza dla Polaków, wiza do Polski, wiza turystyczna – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zobacz także: Marzysz o podróży do USA. Zobacz, jak zdobyć niezbędną wizę!

Ukraina – wiza dla Polaków

Dobra wiadomość dla Polaków jest taka, że do wyjazdu na Ukrainę nie potrzebują wizy. Warunek jest jednak taki, że w ciągu 180 dni, łączna długość pobytu w tym kraju nie może przekroczyć 90 dni. Na granicy otrzymuje się tak zwany dokument migracyjny i to on jest podstawą do legalnego i spokojnego przebywania na Ukrainie. Ważne jest, by nie zgubić takiego dokumentu – w przypadku jego braku, podczas opuszczania terytorium wschodnich sąsiadów, służba graniczna może nałożyć karę pieniężną!

Ukraina – wiza do Polski

Co w odwrotnym przypadku, czyli obywateli Ukrainy chcących wybrać się do Polski? Od czerwca 2017 roku Ukraińcy nie potrzebują wizy, aby przedostać się legalnie na terytorium Polski. Do krajów członkowskich mogą wjechać bez wizy na 90 dni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do przekroczenia granicy z Polską potrzebne jest spełnienie innych warunków:

  • Posiadanie paszportu biometrycznego.
  • Uzasadnienie celu pobytu.
  • Posiadanie przynajmniej 300 zł na każdy dzień pobytu (do trzech dni) i 75 na każdy kolejny.
  • Posiadanie ubezpieczenia.

Obywatele Ukrainy mogą przebywać na terenie Polski bez wizy do 90 dni, w ciągu każdego 180 – dniowego okresu. Do tego wliczają się wszystkie poprzednie pobyty krótkoterminowe, także te na podstawie wizy Schengen (link do „wiza Schengen”).

Zobacz także: Japonia to jeden z najpiękniejszych krajów. Jak zdobyć wizę do Japonii?

Ukraina – wiza pracownicza

Brak obowiązku wizowego dla obywateli Polski obowiązuje tylko w przypadku ruchu turystycznego. Jeśli chcesz wyjechać na Ukrainę w celach zarobkowych, wiza będzie niezbędna. Dla pracownika konieczna będzie wiza długoterminowa, która będzie równocześnie podstawą do ubiegania się o pozwolenie na pobyt czasowy. Dopiero na tej podstawie wydane zostanie pozwolenie na pracę. Pominięcie któregokolwiek z tych punktów skutkować będzie tym, że jakikolwiek zarobek w okresie pobytu będzie uznawany za nielegalny.

Ukraina – wiza. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

W przypadku pobytu na Ukrainie w celach turystycznych formalności kończą się na posiadaniu (i okazaniu na granicy) ważnego paszportu, a także na zadbaniu o dokumenty związane z samochodem, jeśli wybierzesz go na swój środek transportu. Wszelkie inne dokumenty, takie jak potwierdzenie środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu, wskazanie miejsca zakwaterowania czy data planowanego wyjazdu, nie są obowiązkowe, jak ma to miejsce w przypadku niektórych krajów, na przykład z Australią.

Wyjazd na Ukrainę to świetny pomysł na krótki urlop. Okazuje się, że jego zorganizowanie nie należy do trudnych, a w dodatku nie trzeba dopełniać dodatkowych formalności, gdyż wystarczy mieć przy sobie paszport. W dodatku ten ogromny i różnorodny kraj leży przy naszej wschodniej granicy, więc można się tu łatwo dostać samochodem. Polecamy wam odwiedzenie Kijowa i Lwowa, a fanom mocniejszych wrażeń z pewnością spodoba się wycieczka do Czarnobyla. Z kolei miłośnicy opalania i wypoczywania powinni kierować się od razu nad Morze Czarne.