Zamknij

Sąsiad Polski zaostrza restrykcje. Transport publiczny tylko dla posiadaczy przepustek

06.04.2021 11:12
Ukraina zaostrza restrykcje. W Kijowie transport publiczny tylko dla posiadaczy przepustek
fot. SHUTTERSTOCK

W Kijowie od poniedziałku obowiązują nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Zamknięte zostały szkoły oraz przedszkola, a z transportu miejskiego mogą korzystać jedynie osoby posiadające specjalną przepustkę. Z tego powodu miasto stanęło w korkach, a ceny przejazdów taksówką znacznie wzrosły.

Jak podaje PAP, wprowadzenie nowych obostrzeń w stolicy Ukrainy stołeczne władze ogłosiły w ubiegłym tygodniu. Obowiązujące do tej pory restrykcje zaostrzono w związku z gwałtownie rosnącą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19. Minionej doby na Ukrainie wykryto około 10,2 tys. infekcji koronawirusem, a zmarło 261 osób chorujących na COVID-19.

W Kijowie transport publiczny tylko dla posiadaczy przepustek

Burmistrz Kijowa Mer Witalij Kliczko wyjaśnił, że od poniedziałku ze środków transportu mogą korzystać tylko pracownicy przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej. Jak dodał, pracodawcy mają oddelegować pracowników do pracy zdalnej albo wydać im przepustki. Do tej pory przekazano ich ponad 430 tys.

Nowe ograniczenia mają obowiązywać przynajmniej do 16 kwietnia, ale niewykluczone, że zostaną przedłużone.

W poniedziałek rano, po wprowadzeniu nowych restrykcji w życie, zamieszkany przez ok. 3 mln ludzi Kijów stanął w korkach, a internauci skarżą się w mediach społecznościowych na skok cen na przejazdy taksówkami.

Wraz z wprowadzeniem przepustek okazję zarobku dostrzegli także oszuści. Jeszcze w zeszły piątek na portalu władz Kijowa poinformowano o tym, że w sieci pojawiło się ogłoszenie sprzedaży takich pozwoleń "na czarno" za około 100 hrywien, czyli mniej więcej 15 zł.

Przypomnijmy, że podobne ograniczenia dotyczące korzystania z transportu obowiązywały w Kijowie także w czasie lockdownu wiosną ubiegłego roku. Wtedy jednak zamknięto całkowicie metro.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP(Natalia Dziurdzińska)