Zamknij

Ulubione egzotyczne kierunki Polaków. Gdzie najchętniej planujemy wakacje?

Redakcja
20.11.2019 14:22
Phuket
fot. shutterstock

Egzotyczne wyjazdy cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki, niemal co piąta wycieczka z biurem podróży w okresie jesienno-zimowym to wyprawa w bardziej odległe rejony świata. Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem?

W raporcie PIT "Zagraniczne wakacje Polaków” wynika, że egzotyczne wyjazdy stanowią ponad 17 procent wszystkich podróży z biurami zarezerwowanymi na okres od jesieni do wiosny 2020.

Tajlandia, Emiraty i Malediwy najpopularniejsze

Na czele zestawienia najpopularniejszych egzotycznych kierunków Polaków znalazła się Tajlandia z 15-procentowym udziałem w rynku. Na drugim miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie (12,1 proc.) oraz Malediwy (7,4 proc.). Nowością może fakt, że wzrosło sporo zainteresowanie Kubą i Chinami. 

- Polacy podróżują nie tylko latem. Klienci szturmują wręcz biura podróży, rezerwując wyjazdy na okres od jesieni do wiosny (...).  W odróżnieniu od ustabilizowanych preferencji dotyczących wakacji w lecie, wyjazdy egzotyczne to duże przetasowania. Kenia, numer jeden w poprzednim „egzotycznym sezonie” (mowa o rezerwacjach zakładanych do 20 września), spada na 5. miejsce, z kolei z czwartego na pierwsze wędrują Emiraty Arabskie – powiedział, cytowany w raporcie, dyrektor marketingu w PIT Radosław Damasiewicz.

Ulubione egzotyczne kierunki Polaków na 2020 rok 

1. Tajlandia

2. Emiraty

3. Malediwy

4. Wyspy Zielonego Przylądka

5. Kenia

6. Tanzania

7. Dominikana

8. Chiny

9. Oman

10. Kuba

Zobacz także

Koszty egzotycznych wyjazdów w 2020 roku

Jak podano w raporcie, wyjazdy do Tajlandii czy na Malediwy można zarezerwować o ponad 100 zł na osobę taniej niż w poprzednim sezonie. Wciąż jednak to wydatek znacząco wyższy niż typowy urlop wakacyjny – średnia cena imprezy sięga 6 tys. zł. Ale cena to niejedyny czynnik brany pod uwagę w wyjazdach egzotycznych. Jak podaje PIT, turyści z zasobniejszym portfelem chcą również poznawać nowe miejsca, cena czasem ma drugorzędne znaczenie.

Co więcej, mocno skraca się długość egzotycznego wyjazdu – w zeszłym sezonie blisko dwie trzecie turystów zaplanowało wyjazd trwający nawet 14 dni, w tym przy podobnych planach na sezon pozostała nieco ponad połowa, reszta woli wakacje egzotyczne, ale trwające tylko tydzień. Wakacje krótsze powinny być jednak bardziej komfortowe – w tym przypadku zwiększyła się liczba rezerwacji hoteli 5-gwiazdkowych. 

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie najbardziej lubimy plażować? Te kierunki Polacy wybierają najchętniej

Źródło: pit.org.pl

___

RadioZET.pl/NC