Zamknij

Polacy będą mieli 31 dni urlopu? Konsultowane są zmiany w Kodeksie pracy

31.03.2021 10:04
Wakacje w Polsce
fot. Shutterstock

Urlop w 2021 będzie dłuższy? Prawodawcy konsultują zmiany w Kodeksie pracy, które miałyby dać zatrudnionym 31 dni urlopowych. Propozycja ta została zgłoszona przez jeden ze związków zawodowych.

Zapowiadane już od kilku lat plany nowelizacji Kodeksu pracy ruszyły dopiero kilka miesięcy temu. Okazuje się, że pierwszych zmian możemy spodziewać się już niedługo. Nad projektem pracuje obecnie Rada Dialogu Społecznego, czyli przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. 

Czy wydłużenie dni urlopowych jest możliwe? Konsultacjom poddano trzy różne warianty. 

Urlop 2021. Będzie więcej dni wolnych?

Jedna z propozycji przewiduje wspomniane wcześniej zwiększenie liczby dni urlopowych z 26 do 31 dni dla wszystkich pracowników. O tym rozwiązaniu rozmawiają już związki zawodowe, rząd i przedsiębiorcy. Ci ostatni są w znacznej mierze przeciwni, ponieważ dłuższy urlop oznacza dla nich wyższe koszty pracy.

– Jako pracodawcy rozumiemy zasadność pomysłu, który wypłynął od strony związkowej, by zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, ale musimy myśleć też o jego kosztach – powiedziała cytowana przez "Business Insider Polska" prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka ds. prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak dodaje "BI", pracodawcy nie mówią jednak jednoznacznego "nie", ale chcą wrócić do rozmowy po tym, jak gospodarka przezwycięży kryzys wywołany pandemią.

W związku z oporem przedsiębiorców pojawił się też łagodniejszy wariant – 31 dni urlopu miałoby przysługiwać jedynie osobom z 30-letnim stażem pracy. Jak przekonują związkowcy, 5 dodatkowych dni wolnych dla starszych pracowników ułatwiłoby im regenerację, co przełożyłoby się z kolei na większą efektywność pracy. 

Najlepiej przyjęta została pierwsza z opcji, czyli przyznanie prawa do 26 dni urlopu bez względu na staż pracy. Warto przypomnieć, że obecnie na 26 dni trzeba sobie zapracować 10 latami stażu.

To nie jedyne zaproponowane zmiany przez związkowców. W kodeksie pracy miałyby się też znaleźć m.in. obowiązkowe rekompensaty dla osób pracujących zdalnie. Dodatkowe pieniądze miałyby pokrywać rachunki za internet czy większe zużycie prądu. 

Gdy zakończą się konsultacje społeczne, projekt nowelizacji trafi do sejmu. Pierwsze decyzje mają być ogłaszane już w przyszłym miesiącu.

Polacy pracują więcej niż reszta Europy?

Związkowcy podkreślają, że najbardziej efektywni pracownicy w Europie pracują dużo mniej. Według danych Eurostatu Szwajcarzy pracują 34 godziny i 42 minuty tygodniowo, Norwegowie – 33 godziny i 54 minut, Duńczycy – 33 godziny i 36 minut, a Holendrzy – około 30 godzin i 6 minut. W Polsce pracuje się średnio 40 godzin i 6 minut, a więc znacznie więcej.

Jak przypomina portal Fly4free.pl, w ubiegłym roku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało wprowadzenie nawet 35 dni urlopowych. Zgodnie z tamtym projektem każdemu pracownikowi musiałyby przysługiwać przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu, a osoby po 50 roku życia mogłyby wykonywać pracę w ramach nadgodzin lub w godzinach nocnych wyłącznie za ich wyraźnym przyzwoleniem. Tego pomysłu nie udało się jednak przegłosować. 

Źródło: Business Insider, Wprost, Fly4free.pl