Zamknij

Urlop bez telefonu? Wakacyjny kurort na Bali zakazuje używania telefonów

Redakcja
26.11.2018 11:51
Wakacje telefon
fot. Shutterstock

Kurort na Bali zachęca swoich klientów, aby podczas wakacji korzystali z uroków przyrody, zakazując im urządzeń elektronicznych. "Cyfrowy detoks" ma obowiązywać przede wszystkim nad basenem hotelowym.

„Czy basen hotelowy istnieje nawet, jeśli nie umieścisz go w mediach społecznościowych?” - to pytanie, którym Ayana Resort na Bali zachęca swoich gości do rezygnacji z używania telefonów i innych urządzeń mobilnych podczas wypoczynku. Pomysłodawcy zaznaczają, że warto zacząć korzystać z uroków przyrody, zamiast stale wpatrywać się w ekran.

Wypoczynek przy basenie? Bez telefonu!

Zakaz wprowadzony w Ayana Resort na Bali obejmuje smartfony i inne urządzenia cyfrowe. Resort zachęca do pływania, czytania książek lub grania w gry planszowe, czyli po prostu z korzystania z uroków danego miejsca. 

"Cyfrowy detoks" ma być próbą odzwyczajenia ludzi od ciągłego sprawdzania wiadomości, robienia zdjęć i korzystania z mediów społecznościowych podczas wakacji. Goście hotelowi częściej skupiają się na zrobieniu odpowiedniego zdjęcia i podzieleniu się nim w na Instagramie niż na właściwym wypoczynku. Fenomen tego zachowania dostał nawet swoją nazwę - nomofobia. Nazwa pochodzi od no-mobile-phone (brak telefonu komórkowego) i oznacza nerwicową potrzebę sprawdzania swojego smartfonu. Jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

Ostatnie badanie przeprowadzone na amerykańskich wczasowiczach wykazało, że ponad 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że podczas wakacji sprawdzało swoje smartfony co najmniej raz na godzinę. Około 14 proc. stwierdziło, że robiło to dwa razy na godzinę, a prawie 8 proc., ponad 20 razy na godzinę.

Zobacz także

Źródło: rp.pl, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC