Zamknij

Valletta – europejskie miasto-muzeum

Redakcja
26.01.2018 16:11
Valletta – europejskie miasto-muzeum
fot. Fotolia

Muzeum po gołym niebem, miasto rycerzy, najbardziej słoneczna stolica w Europie  – tak mówi się o stolicy Malty, Valletcie. W tym roku miasto zasłynie jako Europejska Stolica Kultury. 

Valletta, położona na półwyspie Sciberras, jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Miasto z 320 zabytkami stanowi jedno z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Niemal każdy budynek ma swoją historię, a samą Vallettę określa się jako „muzeum pod gołym niebem”. Warto wspomnieć, że głównym projektantem miasta był włoski architekt Francesco Laparelli, uczeń samego Michała Anioła. Unikatowy charakter zabytków sprawił, że stolicę Malty wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Słusznie.

Bogactwa Valletty, czyli miasta-muzeum

Niemal każdy zabytek w Valletcie jest godny uwagi, ale można wyróżnić kilka turystycznych „perełek”. Na początek monumentalny Pałac Wielkich Mistrzów z okazałym dziedzińcem i ogromną zbrojownią. Obiekt wzniesiony w XVI wieku stał się symbolem wielkości i bogactwa Joannitów.

Warto odwiedzić też Teatr Manoela – trzeci najstarszy teatr na świecie, a przez CNN zaliczany do 15 najbardziej spektakularnych tego typu obiektów świata. Jego wnętrza są bogato zdobione w stylu rokokowym. Teatr jest obecnie siedzibą Maltańskiej Orkiestry Symfonicznej.

Malta
fot. Fotolia

Pierwszą świątynią i prawdopodobnie pierwszym ukończonym obiektem w stolicy Malty był Kościół Matki Bożej Zwycięskiej. We wnętrzach sakralnego obiektu znajdują się obrazy i rzeźby, uznawane za prawdziwe skarby sztuki. Niezwykle popularnym zabytkiem Valletty jest też katedra św. Jana – wybudowana w XVI wieku stanowiła główne miejsce kultu religijnego Joannitów.

Spacerując po mieście, warto odwiedzić też Narodowe Muzeum Archeologii z bogatą kolekcją starożytnej ceramiki, rzeźby i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami Malty.

Zobacz także

Najpiękniejsze ogrody Valletty

Obowiązkowym punktem odwiedzin powinny być położone obok siebie ogrody Barrakka. Wyższe ogrody (Upper Barrakka Gardens) znajdują się na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła. Z racji swojego położenia oferują panoramiczny widok na Wielki Port, "Trzy Miasta", jak również stocznię i niżej położone tereny stolicy. 

Ogrody Barrakka

„Bliźniaczą” atrakcją są dolne ogrody Barrakka (Lower Barakka Gardens) z trzema charakterystycznymi pomnikami.

Zobacz także

Rejs po zatoce Grand Harbour

Valletta potrafi oczarować nie tylko swoją unikatową architekturą czy ogrodami. Stolica Malty równie pięknie prezentuje się z pokładu łodzi pływającej po wodach zatoki, a właściwie dwóch zatok, bowiem Valletta położona jest między Grand Harbour i Marsamxett. Oprócz wspaniałych widoków, w trakcie rejsu mamy zapewnione ciekawe informacje (od przewodnika) na temat historii tego wspaniałego miasta.

Valletta: co warto wiedzieć przed podróżą?

Powierzchnia: 0,8 km2
Liczba ludności: 6444 mieszkańców
Klimat i pogoda w Valletcie: łagodne zimy, ze sporadycznymi opadami, i gorące lata. Średnia dobowa temperatura Valletty wynosi w ciągu roku prawie 19 st. Celsjusza. W najchłodniejszym miesiącu (styczniu) temperatura rzadko spada poniżej 10 st. Celsjusza.
Dojazd: Samolotem. W marcu bezpośredni przelot w obie strony kosztuje około 400 zł (z linią Wizzair).

Zobacz także

Przeczytaj także:

•  Popeye Village — wioska jak z bajki

•  Malta: najpiękniejsze plaże i zatoki. 10 miejsc, które warto odwiedzić
___

RadioZET.pl/NC