Zamknij

Pałac Kultury i Nauki nie jest już najwyższym budynkiem w Warszawie. "Przerósł" go Varso Tower

24.02.2021 11:14
Pałac Kultury i Nauki
fot. Shutterstock

Pałac Kultury i Nauki, który jeszcze kilka dni temu uznawany był za najwyższy budynek w Warszawie, został zdetronizowany. "Przerósł" go biurowiec Varso Tower, który jest jednocześnie najwyższym obiektem w całej Unii Europejskiej.

Do niedawna charakterystyczny Pałac Kultury i Nauki, który przyciąga zainteresowanie turystów z całego świata, był najwyższym budynkiem w Warszawie i drugim co do wysokości obiektem w całej Polsce.

W ten weekend jednak został zdetronizowany. Teraz pierwsze miejsce należy do Varso Tower - biurowiec, który ma aż 310 m, jest jednocześnie najwyższym obiektem w Unii Europejskiej. Zobaczcie, jak wygląda moloch, który "pokonał" PKiN.

Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej

Całkowita wysokość Pałacu Kultury i Nauki, który został wybudowany w latach 1952-1955, wynosi aż 237 m. Do tej pory uznawany był on za najwyższy budynek w Warszawie i jednocześnie drugi co do wysokości obiekt w Polsce. W ten weekend jednak sytuacja się zmieniła. PKiN został zdetronizowany przez Varso Tower.

Wieżowiec, który stoi na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, mierzy aż 310 m. "Przerósł" zatem Pałac Kultury i Nauki o 73 m. Początkowo miał być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie, ale ostatecznie znalazł się na szczycie listy najwyższych obiektów UE.

Budynek liczy 53 piętra i prześcignął takie obiekty, jak angielski wieżowiec The Shard (309,6 m) czy niemiecki Commerzbank Tower (300 m). Wciąż jednak brakuje mu nieco do takich budynków, jak Łachta Centr (462 m) w Petersburgu, Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m) oraz Mercury City Tower (338,8 m) - wszystkie trzy znajdują się w Moskwie.

Varso Tower to tak naprawdę kompleks biurowców na warszawskiej Woli. Będą się składały na niego 3 wieżowe, które zajmą aż 145 tys. m2. Prócz powierzchni biurowych będą tutaj restauracja, hotel, a także taras widokowy.

Źródło: Bankier