Zamknij

Odkryto gigantyczną rafę koralową w Australii. Ma wysokość dwóch Pałaców Kultury

30.10.2020 10:45
Rafa koralowa
fot. Shutterstock/ na zdj. Wielka Rafa Korlowa

Rafa koralowa o wysokości 500 metrów, czyli dwukrotnie wyższa od Pałacu Kultury i Nauki, została odkryta na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii. To pierwsze takie odkrycie od 120 lat – podaje serwis BBC News.

Naukowcy z Schmidt Ocean Institute odnaleźli strukturę w ubiegłym tygodniu w pobliżu przylądka Jork – najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii. Według badaczy rafa jest pierwszą tego typu odkrytą w tym rejonie od końca XIX wieku. Wiadomo, że znajduje się tam siedem innych wysokich raf.

Australia. Pierwsza taka rafa koralowa od 120 lat

Nowo odkryta rafa znajduje się u północnego krańca największej na świecie Wielkiej Rafy Koralowej. Tom Bridge z Uniwersytetu Jamesa Cooka, główny badacz wyprawy, poinformował w oświadczeniu, że podstawa rafy "przypominającej ostrze" ma 1,5 kilometra szerokości. Struktura rafy w najwyższym punkcie struktura ma 500 metrów wysokości. To więcej niż Empire State Building czy dwa postawione na sobie Pałace Kultury i Nauki. Dzięki temu wierzchołek rafy znajduje się zaledwie 40 metrów pod powierzchnią. 

Zespół na pokładzie statku badawczego należącego do organizacji Schmidt Ocean Institute (SOI) z siedzibą w Kalifornii do zbadania rafy użył robota znanego jako SuBastian, przy pomocy którego transmitowano odkrycie w internecie.

– Znalezienie nowej rafy o wysokości pół kilometra w rejonie przylądka Jork dobrzej znanej Wielkiej Rafy Koralowej pokazuje, jak tajemniczy jest świat tuż za naszą linią brzegową – powiedziała dyrektor wykonawcza SOI, dr Jyotika Virmani.

Nowoodkrytą rafę dopisano do listy siedmiu innych, badanych sukcesywnie od XIX wieku. Jest wśród nich też ta w pobliżu wyspy Raine, stanowiąca najważniejszy obszar gniazdowania morskich żółwi zielonych.

Zobacz także

Wielka Rafa Koralowa w Australii

Wielka Rafa Koralowa uznawana jest za jeden z cudów natury. To dom dla ponad 1500 gatunków ryb i 411 gatunków koralowców. W 1981 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największa pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe – widać ją nawet z kosmosu. Jej wiek datuje się na niemal 20 milionów lat. 

Niestety, okazuje się, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Wielką Rafę dotknęło pięć masowych blaknięć i obumierania tworzących ją organizmów. Te dramatyczne zmiany są spowodowane wzrostem temperatury wody oraz zanieczyszczeniami emitowanymi przez ludzi.

Źródło: PAP