Zamknij

W Bałtyku wykryto groźne bakterie. Z tego powodu zamknięto kilka kąpielisk

23.08.2021 09:06
Morze Bałtyckie
fot. Karolina Adamska/East News

Sanepid ostrzega turystów przebywających obecnie w niektórych rejonach województwa zachodniopomorskiego przed groźnymi bakteriami, które pojawiły się w Bałtyku. Właśnie z ich powodu zamknięto trzy popularne kąpieliska. Sprawdźcie, które dokładnie.

Jeżeli spędzacie obecnie wakacje w województwie zachodniopomorskim albo dopiero zamierzacie się wybrać w te rejony na ostatnie dni lata, koniecznie śledźcie na bieżąco komunikaty sanepidu. Otóż okazuje się, że na niektórych obszarach Bałtyku w tym regionie wykryto groźne dla zdrowia bakterie.

W związku z tym wydano decyzję o zamknięciu trzech kąpielisk. Dotyczy ona Sianożęt, Ustronia Morskiego oraz Stepnicy. Woda w tych okolicach jest obecnie skażona.

W Bałtyku wykryto groźne bakterie. Z tego powodu zamknięto kilka kąpielisk

Już kilka razy informowaliśmy was o tym, że zamykano kolejne kąpieliska nad Bałtykiem w związku z zakwitem sinic. Ich pojawianie się w wodach nie jest niczym niezwykłym, ale zmieniający się klimat sprawia, że będzie ich coraz więcej i będą widywane coraz częściej.

W ostatnich dniach sanepid wydał decyzję o zamknięciu kąpielisk w kilku rejonach województwa zachodniopomorskiego przez obecne w tutejszych wodach bakterie. W niektórych miejscach przekroczone bowiem zostały dopuszczalne normy stężenia bakterii E. coli oraz enterokoków. Te pierwsze zaobserwowano w Sianożętach i Ustroniu Morskim, a drugie w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.

Sanepid postanowił zamknąć kąpieliska ze względu na zagrożenie dla zdrowia wypoczywających tutaj turystów.

Kąpiel w dwóch kąpieliskach morskich "Neptun" w Sianożętach i "Centralna" w Ustroniu Morskim oraz w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim jest zabroniona ze względu na przekroczenia parametrów mikrobiologicznych - czytamy w komunikacie GIS.

Zetknięcie się z jedną z tych bakterii może doprowadzić do zakażenia ran, zatruć pokarmowych, a w cięższych przypadkach także do zakażenia krwi i sepsy. Właśnie dlatego zdecydowano o czasowym zamknięciu kąpielisk w tych regionach.

Jak podaje portal turysci.pl, to już kolejna taka decyzja w ciągu ostatnich tygodni. Ostatnią wydano zaledwie 12 sierpnia - wówczas ze względu na pojawienie się sinic.

Źródło: turysci.pl