Zamknij

W Dubaju powstanie ulica ze sztucznym deszczem. Ma przynieść ochłodę w upalne dni

03.07.2020 13:16
Dubaj - ulica ze sztucznym deszczem
fot. Twitter/Dubai Tourism

W Dubaju, znanym z wielu niesamowitych projektów, powstanie kolejna zaskakująca inwestycja. To Raining Street, czyli kilometrowa ulica ze sztucznym deszczem. Celem tego pomysłu ma być oczywiście zapewnienie wytchnienia i ochłody turystom, którzy będą spacerować bulwarem w upalne dni. Zjednoczone Emiraty Arabskie słyną bowiem z ekstremalnie wysokich temperatur - w sezonie letnim średnia temperatura w ciągu dnia może wynosić ok. 40-50˚C. 

Za realizację tego projektu ma odpowiadać firma Kleindienst Group. „Gdy temperatura sięga 50 stopni Celsjusza, niechętnie spędzamy czas pod gołym niebem. Trzeba więc stworzyć technologię, dzięki której będzie można kontrolować warunki klimatyczne, panujące na zewnątrz” – tłumaczył pomysłodawca projektu i prezes firmy, Josef Kleindienst.

Dubaj. Ulica ze sztucznym deszczem

Raining Street ma powstać na archipelagu sztucznych wysp The World (usypanych ok. 4 km od wybrzeży Dubaju), a dokładniej w części nazwanej The Heart of Europe. Będzie to swoisty bulwar pełen restauracji, kawiarni, butików, domów mody i sklepów z pamiątkami. Aby zapewnić wytchnienie w upalne lato, a zarazem uprzyjemnić pobyt, zostanie zainstalowana specjalna technologia ze sztucznym deszczem - ma obniżać temperaturę powietrza nawet o kilkanaście stopni. 

Jak dokładnie będzie to działać? Gdy temperatura powietrza przekroczy 27 stopni Celsjusza, z zainstalowanych na dachach budynków rur spadnie sztuczny deszcz.

Josef Kleindienst wyjaśnia, że intensywność opadów będzie regulowana. Spacerujący po Raining Street muszą przygotować się zarówno na lekki deszczyk, jak i ulewę. Prezes firmy podkreśla jednocześnie, że "deszczowa ulica" to zrównoważony projekt, ponieważ wykorzystuje energię słoneczną i wykazuje zerową emisję dwutlenku węgla.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich popularne są zraszacze, które mają zapewnić efekt chłodzącej bryzy. Pojawiają się między innymi przy takich atrakcjach jak ogrody zoologiczne czy parki rozrywki. Raining Street idzie jednak o krok dalej, bo pomaga w utrzymaniu temperatury na poziomie nie wyższym niż 27 stopni Celsjusza. 

Źródło: khaleejtimes.com