Zamknij

Z urlopu w Hiszpanii zrezygnowało 1,3 mln turystów. Pięćset hoteli na skraju bankructwa

Nina Czochara
02.10.2019 11:53
Majorka
fot. Pixabay

Około pół tysiąca hoteli w całej Hiszpanii zbankrutuje w związku z ogłoszeniem upadłości przez brytyjskie biuro Thomas Cook - podała Hiszpańska Konfederacja Hoteli i Kwater Turystycznych (CEHAT). Z hiszpańskich wakacji musiało zrezygnować ponad 1,3 miliona turystów.

Przewodniczący stowarzyszenia Juan Molas zapowiedział, że do grudnia bankructwo ogłosi 500 hiszpańskich placówek hotelowych. To następstwo upadłości Thomasa Cooka. Zaznaczył, że około stu z nich należało do brytyjskiego giganta. - To dopiero początek. Kolejnych bankructw w hiszpańskim sektorze hotelarskim należy spodziewać się w 2020 roku - przestrzegł szef CEHAT.

W Hiszpanii bankrutują hotele

Juan Molas dodał, że według niego największa liczba hoteli, która zbankrutuje wskutek kłopotów Thomasa Cooka, znajduje się na Wyspach Kanaryjskich i na Balearach.  Wyjaśnił też, że część powstających tam w ostatnich latach nowych placówek hotelowych przeznaczona była głównie dla klientów brytyjskiego biura podróży. 

Od wtorku na Majorce i na Ibizie zamkniętych zostało kilkadziesiąt hoteli, które współpracowały bezpośrednio z grupą Thomas Cook. Problemy mają też obiekty w Katalonii, Andaluzji czy w rejonie miasta Walencja. 

Z szacunków CEHAT wynika, że Thomas Cook, który ogłosił bankructwo 23 września, jest winien operatorom placówek hotelowych w Hiszpanii ok. 200 mln euro.

Przeczytaj także:

• Dramat polskich turystów w Hiszpanii. ''Nie mamy dokumentów, nie mamy posiłków''

• Setki osób bez pracy po upadku Neckermanna

• Upadek biura Neckermann. Co zrobić i jak odzyskać pieniądze?

Źródło: PAP, TVN24

___

RadioZET.pl/NC