Zamknij

W Karkonoszach zanotowano wiatr o prędkości 160 km/h. Do sieci trafiło szokujące nagranie ze Śnieżki

27.09.2021 14:52
Śnieżka
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach przez Polskę przeszły silne wichury. IMGW wydawało komunikaty i ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem, a także przed jego konsekwencjami. Nieciekawie sytuacja przedstawiała się m.in. w górach, gdzie wg niektórych pomiarów wiało z prędkością nawet 165 km/h. Do sieci trafiły szokujące nagrania m.in. z Karkonoszy. Zobaczcie, co tu się działo.

Choć za oknem mamy piękną polską złotą jesień, możemy zauważyć też nieco gorszą stronę tej pory roku. Wraz z jej nadejściem bowiem temperatura spadła, a w dodatku w kraju rejestrowane są bardzo silne wiatry. Ostatnio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydawał ostrzeżenia i komunikaty o możliwym pojawieniu się w kraju wichur.

I rzeczywiście w ostatnich dniach niemal na terenie całego kraju bardzo mocno wiało. Działo się tak m.in. w górach, gdzie tego typu warunki są szczególnie niebezpieczne dla wędrujących na szczyty osób.

Przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego opublikowali informację, że w Karkonoszach wiatr osiągał w porywach nawet 165 km/h, a na samej Śnieżce zanotowano regularne powiewy o prędkości 101 km/h. Do sieci trafiło też nagranie ukazujące warunki w górach.

W Karkonoszach zanotowano wiatr o prędkości 160 km/h. Do sieci trafiło szokujące nagranie ze Śnieżki

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Jest to także najwybitniejszy szczyt Polski i Czech. Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. Stożek cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, jednak ostatnio panowały na nim bardzo surowe warunki.

Wszystko dlatego, że w ostatnich dniach w całej Polsce wiał silny wiatr. W niektórych miejscach pojawiły się wichury, podczas których porywy osiągały nawet 165 km/h. Tak było m.in. na Śnieżce.

Warunki na kultowym wierzchołku nie należały do przyjaznych - słupki rtęci pokazywały jedynie 0,5 stopnia. Specjaliści z IMGW nie mają jednak wątpliwości, że odczuwalna temperatura oscylowała wokół -20 stopni Celsjusza.

Do sieci trafiło nagranie ukazujące, co działo się w ostatnich dniach w czasie wichury na Śnieżce. Opublikowali je przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Trzeba przyznać, że taka aura nie zachęca do spacerów, a wybranie się na szlaki przy takiej pogodzie może skończyć się dla śmiałków tragicznie.

Źródło: turysci.pl