Zamknij

W Londynie powstanie ponad 300-metrowy "Tulipan". Niesamowita budowla w centrum miasta

Nina Czochara
02.04.2019 12:27
Tulipan w Londynie
fot. DBOX for FosterPartners/Ferrari Press/East News

W centrum Londynu ma powstać niezwykły obiekt architektoniczny - wieża widokowa The Tulip. Po kilku latach planowania "Tulipan" otrzymał w końcu pozwolenie na rozpoczęcie budowy. 

Nowa wieża widokowa "The Tulip" jest projektem autorstwa renomowanej pracowni architektonicznej Foster + Partners. W Polsce firma znana jest m.in. z budynku Metropolitan przy Placu Piłsudskiego w Warszawie. 

"Tulipan" w sercu Londynu

Tulipan będzie mierzył 305 metrów wysokości, co uczyni go najwyższym budynkiem w Londynie. Dla porównania słynny Big Ben ma nieco ponad 96 metrów. Niezwykła wieża ma stanąć w samym sercu miasta i będzie naszpikowana nowoczesnymi technologiami.

The Tulip ma funkcjonować jako atrakcja turystyczna, w której znajdzie się najwyższy w Europie taras widokowy, hotel oraz restauracje.

Tulipan w Londynie
fot. DBOX for FosterPartners/Ferrari Press/East News

Wieża przypominająca tulipan długo czekała na akceptację. Przeciwni jego budowie były władze Londynu oraz architekci, którzy uważali, że wieża będzie za bardzo futurystyczna przez co nie będzie pasowała do architektury angielskiej stolicy. Architekci bronili jednak projektu, mówiąc, że sąsiedni Gherkin także był krytykowany przed jego budową, a obecnie jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Londynie.

Budowa wieży The Tulip ma się rozpocząć w 2020 roku. Oddanie do użytku zaplanowano na 2025 rok.

Tulipan w Londynie
fot. DBOX for FosterPartners/Ferrari Press/East News

Przeczytaj także: 

W Dubaju powstaje nowy superwieżowiec. Jest wzorowany na odciskach palca szejka

To największy wodospad stworzony przez człowieka. Zbudowano go na...wieżowcu

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC