Zamknij

W Pieninach powstanie kolej linowa? Wszystko na to wskazuje

10.03.2021 13:04
W Pieninach powstanie kolej linowa? Wszystko na to wskazuje
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EASTNEWS

Trzy samorządy znad Dunajca, marszałek województwa oraz zakopiańska firma PKL podpisały list intencyjny w sprawie planów budowy kolei linowej na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Bardzo możliwe zatem, że za jakiś czas ten region może zmienić się nie do poznania.

Pieniny są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. To tutaj zobaczymy symboliczną sosnę na szczycie Sokolicy. Tutaj też możemy wybrać się na ekscytujący spływ kajakowy Dunajcem i zobaczyć średniowieczny zamek w Niedzicy. Wiele wskazuje również na to, że za jakiś w tym regionie powstanie kolejna atrakcja, która z pewnością przyciągnie tłumy turystów.

Kolej linowa nad Dunajcem

Jak podaje portal Krakow.Wyborcza.pl, władze Krościenka, Szczawnicy, Czorsztyna oraz województwa małopolskiego chcą zbudować kolej linową. Miałaby ona znajdować się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego w rejonie przełomu Dunajca i wstępnie kursować na trasie od Sromowiec Wyżnych przez Krościenko do Szczawnicy.

Podpisano w tej sprawie także list intencyjny, co - według Witolda Kozłowskiego, marszałka województwa małopolskiego - jest przełomowym momentem. 

Podpisanie tego listu to przełomowy moment, bo kilka gmin, które w swojej historii nie zawsze umiały dobrze funkcjonować obok siebie, dziś jednoczy się ku wspólnemu celowi. To przeorganizowanie ruchu turystycznego tak, by był on sprawniejszy, z równoczesnym dbaniem o środowisko Pienińskiego Parku Narodowego - powiedział marszałek, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". 

Polskie Koleje Linowe rozpoczęły planowanie inwestycji. W pierwszym etapie prac, który ma rozpocząć się jeszcze w te wakacje, zostaną przeprowadzone specjalistyczne analizy naukowe. Ocenią one nie tylko ruch turystyczny, ale także to, jak przedsięwzięcie może oddziaływać na środowisko Pienin. 

Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby odwiedzających zajmują drugie miejsce, zaraz za Tatrami. Nic dziwnego, w końcu znajdą tu coś dla siebie nie tylko miłośnicy przyrody, ale również fani aktywnego spędzania czasu oraz zwiedzania zabytków. Jedną z największych atrakcji tego regionu jest spływ Dunajcem. Pozwala nie tylko na podziwianie krajobrazu przyrody, ale także zapewnia sporą dawkę wrażeń. Nurt rzeki jest rwący, a w czasie spływu trzeba przygotować się na urwiska skalne i lesiste zbocza górskie.

RadioZET.pl/Krakow.Wyborcza.pl