Zamknij

W czarnobylskiej Strefie Wykluczenia spadł pierwszy śnieg. Do sieci trafiły zachwycające zdjęcia

19.11.2020 09:42
Czarnobylska Strefa Wykluczenia
fot. Shutterstock

Fotki jednego z najbardziej odludnych miejsc na Ziemi oprószonego cienką warstwą śniegu obiegły sieć. Internauci są zachwyceni tym, jak wygląda teraz Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest jednym z najbardziej tajemniczych i odludnych miejsc na świecie. Powstała ona po wybuchu reaktora nr 4 elektrowni atomowej w 1986 roku. Granica strefy zamkniętej wyznaczona została wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu - bardzo wysokim promieniowaniem - i to właśnie stąd ewakuowano wówczas 350 tys. osób.

Dzisiaj Zona staje się popularnym celem podróży osób, które poszukują mocnych wrażeń i nieco bardziej oryginalnych kierunków wycieczek. Nic więc dziwnego, że zdjęcia pierwszego śniegu, który w ostatnim czasie spadł w Strefie Wykluczenia, błyskawicznie rozeszły się po sieci. Nie dość, że to miejsce na co dzień wygląda nieco niepokojąco i apokaliptycznie, przykryte śniegiem robi jeszcze większe wrażenie!

W Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej spadł pierwszy śnieg

Czarnobylska Zona kusi miłośników apokaliptycznych klimatów i niestandardowych wycieczek. Region ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem po emisji serialu HBO pt. "Czarnobyl", który w świetny sposób przedstawił to, co wydarzyło się w roku 1986 i później, kiedy usuwano skutki katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Coraz więcej biur podróży organizuje wycieczki do Zony, w której można zobaczyć m.in. Czarnobylską Elektrownię Jądrową i zniszczony reaktor nr 4 przykryty nową Arką, Prypeć, czyli najsłynniejsze miasto widmo na świecie, czy Oko Moskwy, czyli ogromny radziecki radar. Tylko w 2019 roku, czyli po emisji serialu, Strefę Wykluczenia odwiedziło prawie 110 tys. osób. To absolutny rekord, do którego przyczynili się również podróżujący tu tłumnie Polacy.

Teraz wycieczki do Czarnobyla i strefy wokół niego są wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa, ale wciąż piękno tego regionu można podziwiać na licznych zdjęciach pojawiających się w sieci. Ostatnio do internetu trafiły fotki ukazujące pierwszy śnieg w Strefie Wykluczenia. Tereny, które po wyludnieniu "przywłaszczyła" sobie, a także "zagospodarowała" bujna roślinność, przykryte śniegiem wyglądają jeszcze bardziej malowniczo. A do tego jeszcze bardziej niepokojąco, prawda?

Przypominamy, że Strefa Wykluczenia zajmuje powierzchnię ok. 2,6 tys. km2. W 2016 roku zamieszkiwało ją nieco ponad 150 osób zwanych samosiołami - to mieszkańcy okolic, którzy po katastrofie powrócili na te tereny. Wyobrażacie sobie wycieczkę w miejsce, gdzie spotkanie drugiego człowieka graniczy z cudem? Chcielibyście się tu wybrać?