Zamknij

W Tajlandii turystów czeka luksusowa kwarantanna. "Jak w złotej klatce"

06.10.2020 16:11
Tajlandia - turyści
fot. Shutterstock

Tajlandia, po długiej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa, ponownie otwiera się na turystów. Podróżnych, którzy zdecydują się wybrać do tego kraju na urlop, obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Izolacja w popularnym azjatyckim kraju ma się jednak odbywać w luksusowych warunkach – w pięciogwiazdkowym hotelu z prywatnym basenem i wykwintnymi posiłkami. 

Tajlandia była zamknięta dla turystów przez blisko sześć miesięcy, ale władze podjęły niedawno decyzję o ponownym otwarciu granic dla niewielkiej liczby podróżnych. Pierwszych 300 osób z Chin i Skandynawii ma przybyć w nadchodzących tygodniach na wyspę Phuket. Zanim jednak będą mogli swobodnie się przemieszczać po wyspie, przejdą obowiązkową kwarantannę i dwa testy pod kątem koronawirusa.

Tajlandia. Luksusowa kwarantanna dla bogatych turystów

Agencja AFP podaje, że goście będą odbywać kwarantannę w pięciogwiazdkowym hotelu z "prywatnymi basenami, luksusowymi potrawami i pomiarami temperatury dwa razy dziennie". Część podróżnych porównuje proponowane warunki kwarantanny do zamknięcia w "złotej klatce".

W jednym z ośrodków wczasowych na Phuket przystosowano w tym celu 16 willi. Powierzchnie wyściełane zastąpiono gładkimi, by ułatwić dezynfekcję, zainstalowano kamery, a pracownicy przeszli w szpitalu szkolenie, jak rozpoznać objawy infekcji.

– Nie czerpiemy dużego zysku z tych specjalnych klientów, biorąc pod uwagę związane z nimi koszty, ale musieliśmy znaleźć inne źródła przychodu, by utrzymać nasz personel i lokalną gospodarkę  powiedział właściciel ośrodka Senses, Suppachoke Laongphet.

Władze zatwierdziły do kwarantanny łącznie dziewięć hoteli na Phuket, w większości luksusowych. Ceny nie są niskie. W ośrodku Senses kwarantanna może kosztować 5,3 tys. dolarów za osobę - pisze AFP.

Phuket. Kwarantanna "jak w złotej klatce"

W ośrodku Senses goście będą się mogli cieszyć widokiem okolicznych gór i prywatnymi basenami typu infinity. Jednak w razie próby opuszczenia willi policja może zjawić się u drzwi w ciągu 15 minut, a osoba zakażona koronawirusem trafi do szpitala w ciągu godziny – powiedział przedstawiciel firmy Thanchanok Pramkull.

– To w praktyce złota klatka. Ale to jest tego warte. Po kwarantannie będziemy mogli cieszyć się pięknymi zachodami słońca w jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, jeśli chodzi o koronawirusa  – powiedział AFP 50-letni Duńczyk, który planuje pobyt w ośrodku.

Jeśli zastosowany tam model się sprawdzi, rząd planuje rozszerzyć go na pozostałą część kraju. Po kwarantannie goście mogą swobodnie podróżować po Tajlandii przez dziewięć miesięcy na podstawie specjalnej wizy, którą utworzono w celu ożywienia sparaliżowanej przez pandemię turystyki.

Tajlandia stosunkowo dobrze radzi sobie z pandemią. Zanotowano tam tylko 59 zgonów wśród pacjentów z koronawirusem. Władze mają nadzieję, że turyści powrócą, mimo surowych i kosztownych wymogów kwarantanny.

Źródło: PAP