Zamknij

W Tatrach spadł śnieg. Oblodzone szlaki i trudne warunki do górskich wędrówek

21.09.2021 15:45
Śnieg w Tatrach
fot. Pawel Murzyn/East News

W Tatrach powyżej 1500 metrów n.p.m. temperatura spadła poniżej zera i pojawił się śnieg. Niektóre szlaki są oblodzone i śliskie. Ośnieżone Tatry można już było obserwować z Zakopanego, gdy odsłoniły się zasnute od kilku dni chmurami szczyty.

Ostatnie dni kalendarzowego lata przywitały nas prawdziwym chłodem. Nocami w Tatrach występują ujemne temperatury. Na niektórych szlakach pojawiła się warstwa zmrożonego śniegu i lodu, przez co warunki do wędrówek są utrudnione. 

Śnieg w Tatrach i oblodzone szlaki

Jak podaje PAP, ośnieżone są m.in. zbocza Giewontu, Świnicy czy Kasprowego Wierchu. Na szlakach pojawiły się miejscami oblodzenia. W dolnych partiach z kolei szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.

Najbliższy weekend zapowiada się słonecznie. Wychodząc w wyższe partie gór, należy jednak pamiętać o odpowiednim, ciepłym ubraniu i zimowym obuwiu. W miejscach oblodzonych i zaśnieżonych niezbędne mogą okazać się raczki.

Od poniedziałku ze względu na remont zamknięty jest do odwołania niebieski szlak turystyczny na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki do końca Polany Kalatówki. Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem.

Nieczynny jest także czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku od Czarnego Stawu pod Rysami na Rysy. Szlakiem na szczyt można natomiast poruszać się w weekendy.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), Tatromaniak