Zamknij

"Pociąg na niebie" zaobserwowany w Tatrach. Internauci zachwyceni niezwykłym zjawiskiem

05.01.2021 09:04
Tatry
fot. Shutterstock

Na facebookowym profilu serwisu Tatromaniak pojawiło się zdjęcie rzadkiego zjawiska. Właśnie tak wygląda "pociąg na niebie", który zachwycił wielu internautów. Tylko spójrzcie na te fotografie.

Tatry to jedne z najpopularniejszych gór w Polsce. Uwielbiają je odwiedzać zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i pasjonaci sportów zimowych. Właściwie o każdej porze roku można tu spotkać tysiące turystów spragnionych bajkowych widoków. Ci, którzy przebywają obecnie w okolicach tego masywu, mogli ostatnio zaobserwować na niebie wyjątkową rzecz.

Zarówno z Zakopanego, jak i ze szczytu Kasprowego Wierchu można było zobaczyć "pociąg na niebie". Fotografie tego fenomenu pojawiły się na facebookowej stronie portalu Tatromaniak. Doczekały się tysięcy polubień i dziesiątek komentarzy.

W Tatrach zaobserwowano "pociąg na niebie"

Do sieci regularnie trafiają zdjęcia unikatowych widoków z Tatr. Sympatycy polskich gór dzielą się z innymi internautami widokami ze swoich wędrówek po malowniczych szczytach. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć niedawno m.in. wierzchołki wystające znad grubej warstwy chmur czy pejzaże, jakie powstały w okolicach pasma w wyniku szalejącego tu halnego.

W ostatnich dniach z kolei osoby, które przebywają w Tatrach, mogły podziwiać "pociąg na niebie". Widoczny był on z Zakopanego, Nowego Targu, ale też z Kasprowego Wierchu. Fotografiami tego unikatowego zjawiska pochwalił się także serwis Tatromaniak.

Czym jest tak naprawdę "pociąg na niebie"?

To niezwykłe zjawisko to tzw. niestabilność Kelvina-Helmholtza, polegająca na tworzeniu się struktur w kształcie załamujących się fal, głównie na górnej powierzchni chmury - czytamy na profilu Tatromaniaka na Facebooku.

Niestabilność Kelvina-Helmholtza jest zjawiskiem fizycznym zachodzącym, gdy w jednorodnym płynie lub na granicy płynów następuje ścinanie. Zdarzenie to zostało nazwane tak na cześć naukowców, którzy je odkryli. Najczęściej niestabilność możemy obserwować na wodzie, kiedy w wyniku wiatru powstają fale. Obserwowana jest jednak również w chmurach, w głębi oceanu czy w koronie słonecznej.

Fotki "pociągu na niebie", które trafiły do sieci, wywołały furorę.

Niesamowite zjawisko.

 

Piękne zdjęcia.

 

Jak fale na morzu - piszą internauci.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć, jak wygląda niestabilność, warto nadrobić. To niezapomniane widoki.