Zamknij

W Tatrach zeszła kolejna lawina. To nagranie przyprawia o ciarki na plecach [WIDEO]

13.04.2021 11:26
W Tatrach zeszła kolejna lawina. To nagranie przyprawia o ciarki na plecach [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

W zeszłą sobotę w Tatrach zeszła kolejna lawina, tym razem w okolicach Doliny Roztoki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Do sieci trafiły nagrania, na których dokładnie widać całe zdarzenie. Trzeba przyznać, że ilość śniegu robi duże wrażenie. 

Od kilku dni w Tatrach występuje zagrożenie lawinowe (obecnie ogłoszony jest drugi stopień, który obowiązuje do 13 kwietnia do godziny 20:00). W ostatni piątek zeszło co najmniej sześć lawin, które zostały wywołane przez skiturowców lub snowboardzistów, poruszających się poza wyznaczonymi trasami. Dzień później natomiast zeszła kolejna lawina, która została zarejestrowana na nagraniu.

Lawina w Tatrach. Nagranie ze zdarzenia robi wrażenie

W sobotę 10 kwietnia w okolicach Doliny Roztoki zeszła ogromna lawina. Na nagraniach zamieszczonych przez portal Tatromaniak.pl można zobaczyć masyw śnieżny, który sunie zboczami Koziego Wierchu. Choć filmy zostały nakręcone z dużej odległości, to ilość śniegu robi duże wrażenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał z powodu zejścia lawiny.

W Tatrach cały czas panują trudne warunki. Jak informuje TPN, szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Wiele z nich jest nieprzetartych i pozawiewanych przez wiatr. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczające widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Ponadto niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask).

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami.

RadioZET.pl/Tatromaniak.pl/TPN.pl