Zamknij

W jaskini Tham Luang chcą stworzyć muzeum akcji ratunkowej

Redakcja
13.07.2018 11:42
Tham Luang
fot. PAP

W kompleksie jaskiń Tham Luang w Tajlandii w przyszłości ma powstać muzeum poświęcone jednej z najtrudniejszych akcji ratunkowych na świecie - podaje "Rzeczpospolita". Lokalne władze chcą, aby jaskinia stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Tajlandii. 

Narongsak Osotthankorn, szef akcji ratunkowej, przyznał, że chce, aby jaskinia Tham Luang stała się muzeum poświęconym jednej z najtrudniejszych akcji ratowniczych na świecie. W jej trakcie zginął pochodzący z Tajlandii płetwonurek, który brał udział w operacji przygotowywania korytarzy do ewakuacji chłopców.

Muzeum w kompleksie jaskiń Tham Luang 

Lokalne władze chcą, aby jaskinia stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Tajlandii - podaje "Rzeczpospolita". Choć wiele osób obawia się o bezpieczeństwo przyszłych turystów, premier Tajlandii, Prayut Chan-o-cha oświadczył, że u wejścia do jaskini powstaną specjalne zabezpieczenia, które mają nie dopuścić do podobnej tragedii w przyszłości.

Kompleks jaskiń Tham Luang ma być zamknięty do odwołania. Przed jaskinią zostaną umieszczone specjalne ostrzeżenia dotyczące możliwości zalania jej korytarzy w porze deszczowej.

Przeczytaj także: To oni uratowali ostatnie osoby z jaskini. Koniec akcji ratunkowej

Jedna z najtrudniejszych na świecie akcji ratunkowych

Warto przypomnieć najważniejsze informacje dotyczące akcji. 23 czerwca dwunastu chłopców (członków młodzieżowej drużyny piłkarskiej) wraz z trenerem wybrało się do jaskini Tham Luang w Tajlandii. Kilkukilometrowy, podziemny kompleks jaskiń ma niezwykle wąskie przejścia, które w porze deszczowej bardzo często zalewa woda, uniemożliwiając poruszanie się. Grupa piłkarska została uwięziona w Tham Luang z powodu występujących w tym czasie ulewnych deszczów i zalania jaskini. Nastolatkowie wraz trenerem byli poszukiwani przez dziewięć dni. Kiedy ich odnaleziono, rozpoczęła się niezwykle trudna akcja ratunkowa, którą z zapartym tchem śledził cały świat. Operacja ratowania grupy uwięzionej w podziemnym kompleksie zakończyła się sukcesem. Wszystkich chłopców, a także ich trenera, udało się uratować. 

Przeczytaj także: 

• Akcja ratunkowa w Tajlandii. Dramatyczna relacja jednego z ratowników!

Akcja ratunkowa w Tajlandii: wyciągnięto trzynastą osobę! Wszyscy uratowani

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC